Dersim'in hayalet camileri ve imamları

Dersim’de kişi başına düşen cami sayısının İstanbul, Urfa ve Bursa'dan fazla olmasının nedeni anlaşıldı.

Dersim'in hayalet camileri ve imamları

Nüfusunun tamamına yakınını Alevilerin oluşturduğu Dersim’i, Diyanet İşleri Başkanlığı üzerinden kuşatmaya çalışan siyasi iktidarın kentte olmayan camiler kurup personel atadığı ortaya çıktı.

12 Eylül cuntasının dağ köylerine dahi yaptığı ancak kimse gitmediği için metruk binalara dönüşen camiler, AKP tarafından faal camiler gibi gösterilip personel atanıyor.

Dersim’in olmayan camilerinin olmayan imamları da camiye adım atmadan maaş alıyor.

Birgün'den Serhat Halis'in haberine göre, Diyanet, Ovacık'ın Ziyaret köyü ve Pülümür'ün Kırmızıköprü köylerindeki yarı yıkık metruk yapıları cami olarak gösterip, köylülerin varlığından haberdar dahi olmadığı imamlar atadı.

Yıllardır kapısı açılmayan, harabeye dönmüş Kırmızıköprü’deki binada Diyanet’e göre 2 personeli görevli.

Pertek Yeniköy’de de aynı durumun yaşandığını söyleyen köylüler, Dersim’deki 93 caminin bir çoğunda hayali atamaların olduğunu ifade ediyor.

2013’teki resmi rakamlara göre Dersim’de 117 cami vardı. Ancak bu camilerin pek çoğunun faal olmadığı, hatta cami olarak gösterilen adreslerin bir kısmının, içinde ailelerin yaşadığı çeşitli apartman daireleri olduğu anlaşılınca, Diyanet, personelleriyle birlikte yaklaşık 24 camiyi resmi kayıtlardan silmek zorunda kaldı.

Kişi başına düşen cami sayısı bakımından pek çok 'muhafazakar' kenti geride bırakan 88 bin nüfuslu Dersim’de, bugün 93 cami var. Ortalama olarak 948 kişiye bir caminin düştüğü Dersim, bu oranla en fazla camiye sahip başta İstanbul olmak üzere bir çok kenti geride bırakmış durumda.

(Artı Gerçek)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler