Dersim’de üniversiteliler rektörü istifaya çağırdı: #GülistanDokuNerede

Kendisinden haber alınamayan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’nun arkadaşları, kampüste eylem yaparak, sorunlara kayıtsız kalan rektörü istifaya çağırdı

Dersim’de üniversiteliler rektörü istifaya çağırdı: #GülistanDokuNerede

Munzur Üniversitesi öğrencileri, 5 Ocak’tan beri kendisinden haber alınamayan arkadaşları Gülistan Doku için başlattığı eylemler sürdürüyor. Gece saatlerinde yurtlarda protesto gösterileri düzenleyen öğrenciler, üniversite kampüsünde bir araya gelerek Gülistan Doku’nun akıbetine ilişkin somut bilgilerin kamuoyuna açıklanması ve gereken arama çalışmalarının yapılmasını istedi.

Rektör: İhmal söz konusu değil

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Gülistan Doku’nun sıra arkadaşları, kampus içerisinde bir araya gelerek oturma eylemi yaptı. Eylemde, “Gülistan Doku nerede”, “Dersim uyuma Gülistan’a sahip çık” sloganları eşliğinde arkadaşlarının akıbetini sordu. Üniversitelilerin eylem yaptığı alana gelen, Munzur Üniversitesi Rektörü Ubeyde İpek, Gülistan Doku’nun arama çalışmalarını titizlikle sürdüğünü, en ufak bir ihmalin söz konusu olmadığını savunarak, öğrencilerin eylemlerini sonlandırmasını istedi.

Bunun üzerine öğrenciler, yaptıkları eylemin yalnızca Gülistan Doku’nun bulunmasına dair olmadığını, üniversitede yaşanan sorunlara karşı da yapıldığını belirterek, bu sorunlara çözüm bulunmasını istedi. Öğrencileri susturmaya çalışan Rektör İpek, öğrencilerin, ismi tacizle gündeme gelen Cem Tekinoğlu’na dikkat çekmeleri üzerine kampüsten ayrıldı. Öğrenciler Rektörü yuhalayarak, “Rektör istifa” sloganlarıyla gönderdi.

Yaşanan tartışmaların ardından öğrenciler kampüste yürüyüş gerçekleştirdi. Eylem, sloganlar eşliğinde son buldu.

Gülistan Doku’nun ailesi: Kesin bilgileri bizimle paylaşın

DERSİM - Dersim’de kendisinden haber alınamayan üniversite öğrencisi Gülistan Doku’nun ailesi, ellerinde kızlarını bulabilecek yeterli bir delilin bulunmadığını belirterek, somut ve kesin bilgilerin kendileriyle paylaşılmasını istedi.

Dersim’de 5 Ocak’tan bu yana kendisinden haber alınamayan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’nun ailesi, Dersim Barosu’nda açıklama yaptı. Açıklamaya abla Aygül Doku ve yakınları ile Dersim Baro Başkanı Kenan Çetin katıldı.  

Delil yok

Abla Aygül Doku, öncelikle kardeşinin bir an önce sağ olarak bulunmasını isteyerek, başına bir şey gelmesi durumunda akıbetinin en kısa zamanda ortaya çıkmasını talep etti.  Doku, Dinar Köprüsü’nde kardeşine ait olduğu iddia edilen bir makas ve 5 Ocak’ta saat 16.26'da Zainal Abarakov ile yaptığı 4 saniyelik bir arama dışında ellerinde bir delilin bulunmadığını belirtti. Doku, "Bu noktada Dersim halkının ve bütün Türkiye’nin bu konu ile ilgili alaka, hassasiyet ve duyarlığını görüyor ve Gülistan bulunana kadar devam edeceğine yürekten inanıyor ve güveniyoruz. Gülistan’ın yüreği yanmış ailesi olarak başka Gülistanların kaybolmaması ve başka ailelerin yüreğinin yanmaması için bütün insanları daha da duyarlı olmaya çağırıyoruz” dedi.

'Kesin bilgi paylaşılısn'

Doku, kardeşinin kaybolmasıyla ilgili kesin, somut, kafa karışıklığı oluşturmayacak bilgi ve belgelerin kendileriyle paylaşılmasını isteyerek, bu anlamda çabası olan herkese teşekkür etti. 

'Somut bilgi yok'

Baro Başkanı Kenan Çetin de, Dersim’deki diğer kurumlarla, savcılıkla ve kolluk güçleriyle iletişim halinde olduklarını belirterek, arama çalışmalarını yakından takip ettiklerini söyledi. Çetin, “Bize somut, kesin bilgiler geldikçe basın ile paylaşacağız. Daha çok somut bilgiler üzerinden yürümek doğru olandır. Hassas bir konu. Farklı varsayımsal bilgiler bizi asıl noktadan uzaklaştırabilir” uyarısında bulundu.

'Gerekli başvuruları yaptık'

Aileyle birlikte Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığıyla görüştükleri bilgisini veren Çetin, Gülistan Doku’nun en son görüştüğü tespit edilen Zainal Abarakov’un gözaltına alınması ve ailenin de ifadelerinin tekrardan alınması için gerekli başvuruları yaptıklarını kaydetti. Çetin, Doku’nun kaybolduğu gün yapılan 4 saniyelik telefon görüşmesine ilişkin ise ilgili birimlere yazıların yazıldığını, sonucun birkaç gün içerisinde açıklanacağını tahmin ettiklerini söyledi.
(MA)

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler