Dersim’de orman yangını söndürülemiyor: Geniş bir alana yayıldı

Pertek’te önceki gün çıkan orman yangını henüz kontrol altına alınamazken, yangın geniş bir alana yayıldı. Bunun üzerine yangına ancak 3’üncü gününde havadan müdahalede bulunuldu.

Dersim’de orman yangını söndürülemiyor: Geniş bir alana yayıldı

Dersim’in Pertek ilçesi Çataksu köyü yakınlarında, meşe ve ardıç ağaçlarının yoğunlukla bulunduğu ormanlık alanda Perşembe günü saat 17.00 sıralarında yangın çıktı.

Bölgeye Tunceli Orman İşletme Müdürlüğü’nden 1 arazöz, 1 yangın müdahale aracı, 1 iş makinesi ve 20 kişilik ekip sevk edildi. Ancak tüm çabalara rağmen yangın henüz kontrol altına alınamadı.

Arazinin engebeli olması nedeniyle bölgeye ulaşmakta güçlük çekildiği belirtilirken, yangın hızla geniş bir alana yayıldı.

Havadan müdahale 3’üncü günde başladı

Bugün sabah saatlerinden itibaren ise Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Adana’da bulunan 1 adet yangın söndürme uçağı bölgeye sevk edilerek havadan müdahale edildi.

Ancak havadan tek uçakla müdahale de sonuç vermedi. Bunun üzerine yangın bölgesinin etrafının iş makinalarıyla temizlenmesi ve yangının yerleşim yerlerine sıçramaması için önlemler alındı.

DHA’ya konuşan Orman İşletme Müdürü Özcan Yüksel, öncelikle yangını kontrol altına almak ve söndürülmesine yoğunlaştıklarını belirterek, “Yangının kontrol altına alınamaması nedeniyle Orman Genel Müdürlüğü hareket merkeziyle görüştük Adana’daki bir yangın uçağı sabah saatlerinden itibaren yangın bölgesine havadan müdahale etmeye başladı ve havadan müdahale halen devam ediyor. Umut ediyorum yangını akşam saatlerine kadar kontrol altına alır ve söndürürüz” dedi.

“Şu an ne kadarlık bir alanın yandığını tam bilmiyoruz” diyen Yüksel, çalışmaların tamamlanmasından sonra yangının çıkış nedenine dair adli ve idari işlemlere başlayacaklarını belirtti.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler