Dersim’de ‘afet bölgesi’ ilan edilen 8 köye yıkımı kararı

Ovacık Kaymakamlığı, “afet bölgesi” ilan ettiği 8 köyün boşaltılması ve yıkılması kararı aldı.

Dersim’de ‘afet bölgesi’ ilan edilen 8 köye yıkımı kararı

Dersim’in Ovacık Kaymakamlığı, ilçeye bağlı Arslandoğmuş, Gözeler, Yeşilyazı, Kuşluca, Yarımkaya, Yaylagünü, Molaaliler ve Buzlutepe köylerini “afet bölgesi” ilan etti. Alınan bu karar sonrası söz konusu 8 köyün muhtarlıklarına yollanan tebligatlarda, afet bölgesi ilan edilen köylerinin boşaltılması ve var olan evlerin yıkılması gerektiği ifade edildi.

Ovacık Kaymakamı Selçuk Haskırış imzası ile köy muhtarlıklarına gönderilen 13 Haziran tarihli yazıda şu ifadeler yer aldı:

“7269 sayılı kanunun 14. Maddesinde “Belediyesi olan yerlerde belediyeler, olmayan yerlerde ihtiyar meclisleri bu yasaklanmış afet bölgesi hükmünü uygulamakla görevlidir. Hilafına hareket edildiği takdirde, mevcut ve yapılmakta olan binalar, yıkma parası yıkıntı malzemeden karşılanmak, yetmemesi halinde kalan kısmı afetler fonundan tamamlanmak üzere vali ve kaymakamların emri ile yıktırılır” hükmü gereğince vatandaşların bölge kararı bulunan alanlardaki bütün konutların yıktırılarak konu ile ilgili olarak, ekli listelerde adı geçen vatandaşlarımıza tebliğ edilerek Tebliğ ve Tebellüğ Belgelerinin İvedilikle Kaymakamlığımıza gönderilmesi, konu hakkında ayrıca Kaymakamlığımıza bilgi verilmesini rica ederim.”

(Yeni Yaşam)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler