Dersim, Hakkari ve Şırnak’ta orman yangınları sürüyor

Dersim, Hakkari ve Şırnak’ta orman yangınları sürüyor

Dersim’in Kocakoç ile Ambar köyleri, Hakkari’nin Şemdinli ilçesi ve Şırnak’ın Cudi ve Gabar dağlarındaki orman yangınları sürüyor. Dersim’de kontrol altına alınan yangın helikopter atışları nedeniyle tekrar başlarken, Şemdinli ve Şırnak’ta da top atışları nedeniyle çıkan yangın yayılarak devam ediyor.

Dersim

Dersim’in merkeze bağlı Kocakoç ile Ambar Köyleri arasındaki ormanlık alanda dün öğle saatlerinde başlayan orman yangını geniş bir alana yayıldı.

Karayolu ile bölgeye ulaşım olmadığı için alevlere müdahale edilemeyince Tunceli Belediyesi’nden sık sık anonslar yapılarak yangına müdahale edilmesi için çağrıda bulunuldu. Toplanan vatandaşlar yangın bölgesine yakın yerlere belediye otobüsleri ile taşındı.

Yangının yaklaşık 70 dekarlık alanda etkili olduğu belirtildi.

Yangını söndürmeye gidenler ormanlık alanda yaşayan hayvanları da yangından kurtarmaya çalıştı. Yangın dün akşam saatlerinde kontrol altına alınmasına rağmen helikopter atışları nedeniyle bugün tekrar başladı.

Hakkari

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinin Bağlar (Nehri) köyünün üst tarafında bulunan Gevriyazini Karakolu’ndan önceki gün yapılan top atışları sonucu Kanyavijga, Girka Gerdimê, Çiyayê Qele, Sirtê, Kanibutkê, Serêkaniya Dola Gana, Varefele, Basyan Vadisi, Begaltê, Binya Bezelê bölgelerindeki ağaçlık alanlarda çıkan yangın büyüyerek devam ediyor.

Bağlar (Nehri) ve Altınsu (Şapatan) köyü sakinleri yangın için seferber olurken, Şemdinli Belediyesi de iş makineleri ile yangına müdahale etmeye çalışıyor.

Şırnak

Şırnak’ın Cudi ve Gabar dağlarında askeri operasyonların ardından çıkan orman yangınları sürüyor.

Cudi Dağı’nın Çalışkan Sınır Karakolu’na bakan yönünde de top atışlarının yol açtığı yangın sürüyor.

Bölgede çıkarılan yangınların yol açtığı tahribata ilişkin detaylı bir inceleme henüz yapılamadı. Ancak, onlarca hektarlık alan küle dönmüş durumda.

Cudi Dağı’nın, kent merkezine bakan bölümündeki yangına da müdahale edilemediği için, yangın yayılıyor.

Yangınlar nedeniyle bölgede yaşayan birçok canlı türü de yok olmuş durumda.

Güçlükonak karakolundan yapılan top atışları da Beremire alanında yangına neden oldu. civar köylerden yangını söndürmek isteyenler Kasrik Jandarma Karakolu askerleri tarafından engellendi.

Beyza Üstün: Dersim’de orman yangınlarının sorumlusu müdahale etmeyen Orman Bakanı’dır

HDP İstanbul Milletvekili Beyza Üstün twitter hesabından yaptığı paylaşımda; “Peri’de Dersim’de ormanlar yanıyor. Zamanında yangına müdahale etmeyenler, görevini yapmayan Orman Bakanı yanan ormanların sorumlusudur.” diye yazdı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler