Depremin ardından artçılar sürüyor: Yaşamını yitirenlerin sayısı 407 oldu

IKBY bölgesi'nde meydana gelen ve 150 atom bombası gücünde olduğu belirtilen depremde ölenlerin sayısı 407'ye ulaştı. Barzani taziye mesajı yayınladı

Depremin ardından artçılar sürüyor: Yaşamını yitirenlerin sayısı 407 oldu

IKBY bölgesi'nde meydana gelen 7.3 büyüklüğündeki deprem nedeniyle Kırmaşan'a bağlı kentlerde yaşamını yitirenlerin sayısı 407'ye ulaştı.

6700 yaralı 

Rudaw'ın haberine göre, İran devlet televizyonuna konuşan Ulusal Kriz Yönetim Örgütü Müdür Yardımcısı Behnam Saidi, ölü sayısının 407'ye, yaralıların ise 6 bin 700'ye yükseldiğini söyledi.

Saha büyük çalışma zor

Öte yandan aynı örgütün müdürü İsmail Neccar, yıkımın geniş bir bölgede meydana gelmesinden dolayı arama kurtarma çalışmalarını olumsuz etkilediğini belirtti.

Köylerde büyük hasar 

Neccar, "Kasrı Şirin ve Serpulzihab'a bağlı köyler en çok hasarın meydana geldiği yerlerdir. Yıkımın geniş bir bölgede meydana gelmesi arama kurtarma çalışmalarına olumsuz yansıyor. Bundan dolayı halkın bir kesimin eleştirilerine sebep oluyor" dedi.

Barzani'den mesaj

Mesud Barzani, depremden hayatını kaybedenlerin yakınlarına baş sağlığı dileğinde bulundu. Barzani'nin mesajında şu ifadelere ver verildi: “Yaşanan bu felakette Halepçe ve Kırmaşan kentlerinde zor durumda kalan depremden dolayı can ve mal kaybı yaşayanların üzüntüsünü paylaşıyoruz” 

Devlet konutları öldürdü

Hürriyet'in haberine göre, ölüm vakaları en çok devlet tarafından dar gelirliler için özel olarak yaptırılan konutlarda meydana geldi. İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı İshak Cihangiri, "Maalesef ölümlerin pek çoğu devlet tarafından yaptırılan Mehr Evleri'nde meydana geldi" dedi. Cihangiri konuyla ilgili soruşturma başlatılacağını duyurdu. 

Mehr Evleri, devletin dar gelirliler için yaptırdığı çok katlı konutlardan oluşuyordu. Evlerin kalite bakımından düşük olduğu ve güvenlik riskinin bulunduğu tartışmaları gündemi işgal etmişti. 

Etiketler: Deprem, Süleymaniye, Irak, İran

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler