Denizli Kadınlar Birlikte Güçlü Platformu ‘İstanbul Sözleşmesi’ için sokağa çıktı

Denizli Kadınlar Birlikte Güçlü Platformu’nun çağrısı ile kadınlar İstanbul Sözleşmesine sahip çıkmak için sokağa çıktı. Candoğan Parkı’nda toplanan kadınlar İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılacağı yönündeki açıklamalara tepki gösterdi.

Denizli Kadınlar Birlikte Güçlü Platformu ‘İstanbul Sözleşmesi’ için sokağa çıktı

Yürüyüş ile tepkilerini dile getirmek isteyen kadınlara polis engel oldu. Uzun süren gerginlik ve yoğun müzakereler sonrası fiziksel mesafe kurallarına uyularak Çınar Meydanı’na yürüyüş gerçekleştirildi.

Çınar Meydanı’na gelen kadınlar dövizlerin asılı olduğu mor kurdeleden dayanışma zinciri oluşturdu. Basın açıklaması sırasında kadınlar; “Yaşasın kadın dayanışması, kadınlar birlikte güçlü, kadın cinayetleri politiktir, kadınları değil cinayeti engelle, istismarı koruma aklama yargıla” sloganları attı.

Platform adına basın açıklamasını okuyan Ebru Koç Acar son dönemde artan kadın cinayetlerine dikkat çekerek: “Kadın cinayetlerini meşrulaştırmaya çalışanlara, çocuk istismarı faillerini affetmeye çalışanlara, kadınların kazanılmış haklarını gasp etmeye çalışanlara karşı biz kadınlar buradayız” dedi. “Boşanmak için başvuranların, polise gidenlerin, şikayet edenlerin; kısacası adaletten yardım isteyenlerin öldürüldüğü bir ülkeden haykırıyoruz” diye konuşan Acar katillerin ve istismarcıların; kadınları suçlayan savcılardan, hâkimlerden, medyadan, iktidardan cesaret aldıklarını ifade etti.

 

İstanbul sözleşmesi bizim güvencemizdir!

Çocuk istismarını evlilik yoluyla aklama tasarısının yeniden gündeme gelmesinin dehşet verici olduğunu belirten Acar şöyle devam etti: “Bu şiddet ve tecavüz ortamında güvencemiz olan İstanbul Sözleşmesini dahi yürürlükten kaldırmayı gündeme getirenleri uyarıyoruz. 6284 sayılı yasa ve İstanbul Sözleşmesi bizim yaşam güvencemizdir. Ellerinizi haklarımızdan, yaşamımızdan çekin. Haklı taleplerimiz karşılanana kadar sokakları, alanları terk etmiyoruz. Çünkü bu mücadele hayatta kalma mücadelesidir.”

Basın açıklaması mesafeli oturma eyleminin ardından sona erdi.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler