Deniz Yücel’in tahliyesi Merkel’den Yıldırım’a herkesi mutlu etti! ‘Yargı bağımsızlığı’ nerede kaldı?

Almanya Başbakanı Angela Merkel, bir yıldır Silivri'de tutuklu bulunan Almanya-Türkiye vatandaşı gazeteci Deniz Yücel'in tahliye edilmesini “memnuniyetle” karşıladığını duyurdu. Başbakan Binali Yıldırım da “Türkiye Almanya ilişkilerinde bazı sıkıntılar bugün giderilmiş görünüyor” dedi.

Deniz Yücel’in tahliyesi Merkel’den Yıldırım’a herkesi mutlu etti! ‘Yargı bağımsızlığı’ nerede kaldı?

Bir yıldır hakkında iddianame bile oluşturulmadan, herhangi bir suçlama yapılmadan Silivri’de tutuklu olarak tutulan gazeteci Deniz Yücel bugün tahliye edildi. Gerek Tayyip Erdoğan, gerekse AKP’li siyasetçiler Yücel’i kamuoyu önünde “casuslukla” ve “terör örgütü üyeliği”yle suçlamıştı.

Deniz Yücel’in tutukluluğu Alman ve Türkiye ilişkilerindeki gerginliğin başlıca düğüm noktalarından birini oluşturdu. Bunun üzerine yapılan çok sayıda görüşme sonrasında Deniz Yücel mahkemeye bile çıkarılmadan tahliye edildi. Tahliyenin, Merkel'in dün Berlin'de Başbakan Binali Yıldırım ile görüşmesinin ardından gelmesi dikkat çekti.

Bütün bu gelişmeler “Yargı bağımsızlığı nerede kaldı?” sorusunu akla getirdi.

Merkel: Aynı durumda başka tutuklular da var

''Başka pek çok kişi gibi ben de Yücel'in bugün hapisten çıkmasına sevindim'' diyen Almanya Başbakanı Angela Merkel, hapis yüzünden ayrı kaldıkları için zor bir yıl geçiren Yücel, eşi ve ailesi için de sevindiğini vurguladı.

Türkiye'de tutuklu diğer Almanya vatandaşlarının da hızlı bir yargı süreciyle serbest bırakılmalarını temenni eden Merkel ''Bunun kadar öne çıkan isimler olmalar da Türkiye'de tutuklu durumda başkaları da var, onlar için de anayasaya uygun hızlı yargı süreçleri gerçekleşmesini umuyoruz'' dedi.

Alman Hükümet Sözcüsü Yardımcısı Ulrike Demmer, Türkiye’de tutuklu bulunan "Die Welt" gazetesi muhabiri Deniz Yücel'in tahliye edilmesi konusunda herkesin çaba harcadığını söyledi.

Bu konunun kendileri için çok önemli olduğunu Başbakan Angela Merkel'in de dün Başbakan Binali Yıldırım ile yaptığı görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında dile getirdiğini anımsatan Demmer, "Yücel'in tahliye edilmesi, herkesin bugüne kadar çaba harcadığı bir konuydu" dedi.

Gabriel'den Türk Hükümetine teşekkür

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel de, gazeteci Deniz Yücel'in serbest bırakılmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Herkes için güzel bir gün. Davaya öncelik verdikleri için özellikle Türk hükümetine teşekkür ederim" dedi.

Mass: Muhteşem bir haber

Deniz Yücel'in serbest bırakılmasıyla ilgili bir açıklama da Almanya Adalet Bakanı Heiko Mass'tan geldi. Yücel'in serbest bırakılmasını "muhteşem bir haber" olarak nitelendiren Mass, "Deniz Yücel'in içeride geçireceği her gün, lüzumsuz bir gün olacaktı" şeklinde konuştu.

Yıldırım: Türkiye Almanya ilişkilerinde bazı sıkıntılar giderilmiş görünüyor

Başbakan Binali Yıldırım da konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Türkiye Almanya ilişkilerinde bazı sıkıntılar bugün giderilmiş görünüyor. İnşallah daha iyi olacak. Bundan sonra ilişkilerimizi geliştirecek adımları karşılıklı atacağız. Bunu yaparken tabii ki bizim beklediğimiz, birliğimizi, beraberliğimizi bozmaya yönelik zararlı faaliyetlere izin verilmemesi, terör örgütlerine müsamaha gösterilmemesi. Bu bizim olmazsa olmazımız” dedi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler