Deniz ve okyanuslardaki plastik miktarı 10 yıl içinde 3 katına çıkabilir

Yayınlanan bir araştırma raporuna göre, deniz ve okyanuslarda bulunan plastik miktarı 10 yıl içinde 3 katına çıkabilir. Araştırmacılardan Prof. Edward Hill, “Denizler yaşamla dolu. Bizim gerçekten de bir ‘okyanus gezegeni’ görevine ihtiyacımız var” diyor.

Deniz ve okyanuslardaki plastik miktarı 10 yıl içinde 3 katına çıkabilir

Britanya’da yayınlanan bir araştırma, deniz ve okyanuslarda bulunan plastik miktarının 10 yıl içinde 3 katına çıkabileceğini ortaya koyuyor.

Araştırma, iklim değişikliği sonucu deniz seviyeleri yükselirken su sıcaklığının giderek arttığını da gösterdi.

Araştırma raporundaki bulgular, su kirliliğine neden olan birçok farklı etmene işaret etti. Bunlardan başlıcaları çiftliklerde kullanılan böcek ilaçları ile suni gübreler, tıbbi ürünler ve Poliklorlu bifeniller (PCB’ler) gibi endüstride kullanılan zehirli kimyasallar.

‘Deniz ve okyanuslar 9 milyar insanın gıda kaynağı’

Raporun yazarlarından biri olan Britanya Ulusal Okyanus Bilimi Merkezi’nden Prof. Edward Hill, BBC’ye yaptığı açıklamada, deniz ve okyanuslardan 9 milyar insanın gıda kaynağı olarak yararlandığını vurguladı ve ekledi:

“Uzay görevlerine büyük paralar ayırıyor ve büyük ilgi gösteriyoruz. Ama orada yaşayan bir şey yok. Denizlerse yaşamla dolu. Bizim gerçekten de bir ‘okyanus gezegeni’ görevine ihtiyacımız var.”

Araştırma raporunda, Britanya bakanlıklarına deniz ve okyanuslara atılan çöp miktarının önüne geçmek için yapılması gereken düzenlemelerle ilgili fikir de verildi.

Etiketler: Denizler, plastik

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler