Deniz Ceylan davası: ‘Kadınlarla beraber, hep birlikte çok güçlüyüz’

Eski eşi İlker Lazoğlu’dan şiddet gören ve ölümle tehdit edilen Deniz Ceylan’ın davası öncesi Samsun Kadın Dayanışması adliye önünde açıklaması yapmak istedi. Açıklama sırasında gelen Lazoğlu kadınların üzerine yürüyerek tehdit savurdu. Lazoğlu’na koruma tedbirinin ihlali nedeniyle 7 gün ceza verildi. Ceylan, “Bu kadınların gücüdür” dedi.

Deniz Ceylan davası: ‘Kadınlarla beraber, hep birlikte çok güçlüyüz’

Deniz Ceylan, Samsun’da 2016 yılında evlenmiş olduğu İlker Lazoğlu’ndan şiddet gördüğü için boşandı. Boşanmanın ardından Lazoğlu, Ceylan’ı tehditlerini sürdürdü. Lazoğlu 3 kere uzaklaştırma kararını ihlal etmesine rağmen devlet tarafından hiçbir yaptırım uygulanmadı.

Şiddet ve tehditler karşısında sessiz kalmayan Ceylan, ailesi ile birlikte 42 tane şikayet ve suç duyurusunda bulundu. Lazoğlu hakkındaki davalardan biri bugün Samsun adliyesinde.

Dava öncesi adliye önünde Samsun Kadın Dayanışması’ndan kadınlar, Deniz Ceylan, ailesi ve avukatları açıklama yapacağı sırada Lazoğlu kadınların üzerine yürüdü. Lazoğlu basına yönelerek “Haberini yapacağınız kişi o değil benim. Beni rezil ediyorlar” dedi.

Samsun Kadın Dayanışması’ndan kadınların aktardığına göre Lazoğlu “Beni Samsun’a rezil ediyorsunuz, sıra hepinize gelecek” diyerek tehditler savurdu. Lazoğlu kadınlar tarafından uzaklaştırıldı.

Ceylan’ın avukatı Tuba Güneş’in aktardığına göre duruşma beklendiği sırada Lazoğlu sürekli kadınlara doğru kafasını sallayarak tahrik etmeye devam etti.

Duruşma başladığında dayanışma için gelen kadınlar salona alınmadı.

“Kadınlarla beraber, hep birlikte çok güçlüyüz”

Duruşma sonucunda Lazoğlu’na koruma tedbirinin ihlali nedeniyle 7 gün ceza hapis cezası verildi.

Deniz Ceylan ve avukatı Tuba Güneş kararı Sendika.Org’a değerlendirdi.

Ceylan şöyle konuştu:

“Kadınlarla başlayan mücadelemiz güzel sonuçlandı bugün, çok mutluyuz. İlker’in saldrganlığını da çok umursamadık. O ne kadar saldırgan olduğunu bir kez daha göstermiş oldu. 7 gün hapis cezası aldı. İtiraza açık aldıysa da karar bozulmayacaktır ben buna inanıyorum. Bu kadınların gücüdür. Kadınlarla beraber, hep birlikte çok güçlüyüz.”

Tuba Güneş de kararı şöyle değerlendirdi:

“Bugün Deniz Ceylan’ın eski eşi koruma tedbirinin ihlali nedeniyle 7 gün ceza hapis cezası aldı. Bu henüz kesinleşmiş bir karar değil ama Deniz’in ve kadınların, Samsunlu kadınların üstün çabaları sayesinde alınmış  bir karar. Deniz inat etmiş, defalarca şikayette bulunmuş, defalarca  her fiili yetkili birimlere bildirmiş. Kimi zaman bunların sonuçsuz kaldığını biliyoruz. Koruma tedbiri almasına rağmen öldürülen kadınları, şiddet gören kadınları biliyoruz. Buna rağmen ispatımızı, delillerimizi, güçlülüğümüzü, umudumuzu ve inadımızı biliyoruz. Bu gibi sonuçlar da alabiliyoruz. Kadınların başarılarının sağlanması için inat etmeleri gerekiyor. Birlikte hareket etmeleri gerekiyor.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler