Demokratik Suriye Güçleri, çeşitli ülkelerin IŞİD emirlerinin ellerinde olduklarını duyurdu

Rakka'nın özgürlüştirilmesinin ardından Demokratik Suriye Güçleri, dünyanın her yerinden IŞİD emirlerinin ellerinde olduklarını söyledi.

Demokratik Suriye Güçleri, çeşitli ülkelerin IŞİD emirlerinin ellerinde olduklarını duyurdu

Dört aylık büyük operasyonun ardından Suriye'nin Rakka kentini özgürleştiren YPG öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri, dünyanın her yerinden IŞİD emirlerinin ellerinde olduklarını söyledi. 

Demokratik Suriye Güçleri (DSG), IŞİD’in üst düzey yabancı üyelerini gözaltına aldıklarını açıkladı. DSG sözcülerinden Talal Silo “Dünyanın her yerinden yabancı emirleri elimizde. Özel operasyonlarda yakalandılar. Bazıları da teslim oldu” dedi.

Reuters’a konuşan Silo, DSG’nin elinde kaç üst düzey yabancı IŞİD çetesinin olduğunu açıklamadı. Bu kişilerin DSG istihbaratı tarafından sorgulandığını aktaran Silo, “Sadece DAEŞ için kurduğumuz cezaevleri var. Onları diğer mahkûmlarla birlikte tutmuyoruz” diye konuştu.

‘Yargılanacaklar’

Demokratik Suriye Güçleri Sözcüsü Silo, yabancı IŞİD üyelerinin geleceği konusunda şu bilgileri verdi: “Soruşturuluyorlar ve mahkemeye çıkarılacaklar. Onları, hepsini, yargılayacak olan bağımsız bir yargı sistemimiz var.”

 ‘İade konusu ilgili ülkelerle ilişkiye bağlı’

DSG sözcüsü, bu kişilerin geldikleri ülkelere iade edilip edilmeyeceklerinin, ilgili ülkelerin onları kabul edip etmeyeceğinin ise belirsiz olduğunu söyledi. Silo, “Bu konudaki karar, [ilgili] yabancı ülkelerle bizim aramızdaki duruma bağlı. Bir anlaşma olabilir… Onlar iade etmek için uzlaşma olabilir ya da bu olmayabilir” demekle yetindi.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler