‘Demokrasi Yürüyüşü’ Hakkari kolu Van’a ulaştı

Van AVM önünde polis müdahalesiyle karşılaşan yürüyüş koluna polis fiziki müdahalede bulundu. Müdahalenin ardından yürüyüş kolunda yer alan parti yöneticileri ve bileşen temsilcileri HDP Van İl Binası’nda partililere ve yurttaşlara seslendiler.

‘Demokrasi Yürüyüşü’ Hakkari kolu Van’a ulaştı

 

Halkların Demokratik Partisi’nin Hakkari ve Edirne’de aynı anda başlattığı Demokrasi Yürüyüşü siyasal iktidarın ve kolluk kuvvetlerinin engelleme çabalarına rağmen devam ediyor.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu, SYKP Eş Genel Başkanı Canan Yüce, ESP Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran ile HDP’nin MYK ve PM üyeleri ve milletvekillerinin öncülük ettiği yürüyüş, Van AVM’nin önünde polis müdahalesiyle karşılaştı. Yürüyüşçülerin önünü barikatlarla kapatan polis, çevrede alkışlayan yurttaşları tehdit ederek, fiziki müdahalede bulundu.

Bu gelişmenin ardından yürüyüşlerine devam eden heyette yer alan HDP yöneticileri ve bileşen temsilcileri HDP Van il binasının bahçesinde toplanan partililere ve yurttaşlara seslendi.

HDP Eşbaşkanı Mithat Sancar kısa bir selamlama konuşması yaparak şunları söyledi:

“Kürt halkının coşkusu, desteği, inancı her şart altında kendini ortaya koyar. Bazen sessizliği ile ortaya koyar. O yürekte özgürlük aşkı büyümektedir. Türkiye halklarıyla buluşma inancı büyümektedir. Ses verme imkanı bulduğu her yerde sesini yükseltiyor. O sesi alıp Türkiye’nin her tarafına yayıyoruz. Demokrasi yürüyüşümüzün amacı da budur. Türkiye’nin adalet isteyen bütün insanları buluşsun diye. Bu adaletsiz düzeni, savaş düzenini, hep birlikte değiştirelim. İnsanca bir düzen yaratalım. Demokrasiyi birlikte yerleştirelim. Van bizi bağrına bastı, Van bizim iki gözümüzdür.”

Ardından SYKP Eşbaşkanı Canan Yüce toplananlara seslenerek şunları söyledi:

“Türkiye demokrasisine olan inancımızla ve Türkiye’de demokrasiyi tekrardan inşa edebilme umuduyla bu yürüyüşü başlattık. Coğrafyamız güzelliğiyle, halkımız da yüreğinin sıcaklığıyla karşıladı bizi. Biz biliyoruz ki bu coğrafya yıllardır köklü bir mücadele tarihine sahip. Buradaki halklar çok bedel ödedi, çok mücadele verdi ama elbette ki kazanacağız.

Bugün bu yürüyüşü başlattık çünkü Türkiye’de faşizm kurumsallaşıyor, çünkü AKP-MHP İktidar Bloku kendisinden başka hiçbir ses çıkmasın istiyor. Kendisinden başka hiç kimse konuşmasın istiyor ve tek adam rejimini bizi dayatıyor.

Biz Türkiye’de demokrasiyi kazanmak için mücadeleye devam edeceğiz ve AKP İktidarı’nın gidici olduğunun farkındayız bu yüzden tüm muhalefet güçlerini, tüm demokrasi güçlerini iktidar karşısında ortak tutum almaya davet ediyoruz. Bu aynı zamanda bir mücadele davetidir. Bu yürüyüşümüz hep birlikte iktidarın faşist politikalarına dur deme yürüyüşüdür.”

Ardından Demokratik Toplum Kongresi Eşbaşkanı Berdan Öztürk de Kürtçe bir konuşma yaparak partilileri ve yurttaşları selamladı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler