'Demokrasi yürüyüşü' Bitlis yolunda: Mutlaka biz kazanacağız

HDP'nin Edirne ve Hakkari olmak üzere iki koldan Ankara’ya başlattığı “Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü” sürüyor. DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Yürüyüşü korona gerekçesiyle durdurmak istiyorlar. Dertleri korona değil, demokrasi korkusudur" dedi.

'Demokrasi yürüyüşü' Bitlis yolunda: Mutlaka biz kazanacağız

 

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre, Hakkari kolunda Van'a ulaşıp iki gündür kentte programlarını sürdüren partililer, bugün Bitlis’e uğurlandı. HDP Van İl Örgütü’nde bir araya gelen partililer, “Em bi hev re” pankartı açarak, açıklama yaptı. 

DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, yürüyüşlerine start verdikleri Hakkari’de coşkuyla karşılandıklarını belirterek, aynı coşkuyu tüm baskılara rağmen Van’da da gördüklerini dile getirdi. Yürüyüşlerinin demokrasiye nefes aldırma yürüyüşü olduğunu söyleyen Aydeniz, bugün Bitlis ve Batman’dan sonra Diyarbakır’da olacaklarını paylaştı. AKP-MHP’nin, yürüyüşleri boyunca tüm “kirli” politikalarını sürdürdüğüne işaret eden Aydeniz, “Yürüyüşü korona gerekçesiyle durdurmak istiyorlar. Dertleri korona değil, demokrasi korkusudur. Bunu iyi biliyoruz” dedi. 

 

Hava saldırısına tepki

Yürüyüşlerinin başladığı gün, eş zamanlı olarak Mahmur Kampı, Şengal ve Kandil’e dönük hava saldırısının olduğunu anımsatan Aydeniz, “AKP siyasi darbeleri sürdürüyor. Bu yürüyüş Türkiye halklarına demokrasi, Kürdistan’a özgürlük getirecektir. Mahmur ve Şengal’e yönelik saldırıları kınıyoruz. Bu iktidar savaşta ısrar ediyor, faşizmde ısrar ediyor. HDP buna karşı muhalefet ediyor. HDP, Türkiye toplumuna alternatif bir sistem sunuyor. İktidar demokrasi, özgürlük ve eşitlikten korkuyor. Bu yürüyüş Ankara’ya kadar sürecek. Hakkari ve Edirne yürüyüşümüz Türkiye’ye nefes aldırma yürüyüşüdür” diye konuştu. 

 

‘Yürüyüş 20 Haziran’da son bulacak’

Aydeniz, konuşmasının devamında şunları belirtti: “Ancak bu yürüyüş 20 Haziran’da son bulmayacak. Bu yürüyüş demokrasinin inşasının yürüyüşüdür. Bize devlet zoruyla diz çöktürmek isteyenler, tarihe baksınlar. İktidarlar değişti ama Kürt halkı bugün Türkiye’de statü sahibi. Bugüne kadar nasıl faşizme karşı direndiysek, faşizm son bulana kadar direnmeye devam edeceğiz. Türkiye’ye demokrasiyi getirene kadar direneceğiz, yürüyeceğiz. Demokraside ısrar ettikçe, onlar savaşta ısrar ediyorlar. Bu nedenle, 1990’lı yıllarda siyasetçiler tutuklandı, bugün de benzer politikaları tekrarlıyorlar ve halkın iradesini yok etmek istiyorlar.”

 

Taşkıran: Koşullara isyandır yürüyüşümüz

Sonrasında konuşan ESP Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran ise, yürüyüşlerinin 3’üncü gününde olduğuna dikkat çekerek, “Türkiye ve Kürdistan halklarının onuru için mücadele ediyoruz. Yan yana geldik, çünkü gidişattan memnun değiliz. Bu yürüyüş önemlidir. Edirne’den Colemêrg’den (Hakkari) yola çıktık. Yaşadıklarımız ortada. Bir tarafta kapitalist kriz, bir tarafta korona. Sağlık emekçilerinin, işçi sınıfının halkların ve emekçilerin, şiddete ve baskıya itilmesi var. Bu koşullara isyandır demokrasi yürüyüşü” ifadelerini kullandı.

 

Halklara çağrı: Mutlaka biz kazanacağız

Taşkıran, şöyle devam etti: “16 günde 17 kadının katledilmesine karşıdır. Evde kadına yönelik şiddete karşıdır. Çocukların kemikleri kaldırım altına gömülen Kürt halkı içindir. Kürtçe konuştuğu için Kürt halkı içindir. Dili, dini yok sayılan Aleviler içindir. Topraklarımızdan sürülen Ermeni halkı içindir. Herşeyden önce onuru ayaklar altına alınan Türkiye halkları içindir. Çözümsüz değiliz, özgür bir gelecek için birlikte mücadele edersek, başarabilirz. Kürt halkının savaş ve işgalle öldürülmesine karşı bir yürüyüştür. Onurlu bir gelecek isteyen tüm halkları çağrıyoruz, sesimizi birleştirelim, mutlaka biz kazanacağız.”

Konuşmaların ardından, yürüyüşçüler alkışlar ve zılgıtlarla uğurlandı. Yürüyüşçüler, araç konvoyu ile kenti turladıktan sonra Bitlis’e doğru yola çıktı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler