Demirtaş'ın Ankara'daki davasına 92 kişi girebildi

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Sincan Cezaevi'ndeki iki ayrı duruşmasına katılmak için Ankara'ya getirildi. Demirtaş’ın Sincan Cezaevi Kampüsü’ndeki duruşmasına sadece avukatlar, milletvekilleri ve sarı basın kartı olan gazeteciler alınıyor. Duruşma salonunda izleyici sayısına 96 kişi sınırlaması getirildi.

Demirtaş'ın Ankara'daki davasına 92 kişi girebildi

Tutuklu Halkların Demokratik Partisi Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, hakkında açılan 2 ayrı dava için Edirne Cezaevi’nden Ankara’ya getirildi. Karayoluyla dün akşam saat 19.00 civarında Ankara’ya getirilen Demirtaş, gece Sincan Cezaevi’nde kaldı.

Ankara Valiliği’nin yasak kararı nedeniyle duruşmanın yapıldığı Sincan Cezaevi önünde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Cezaevinin hemen yanındaki duruşma salonu küçük olduğu gerekçesiyle yetkililer sadece 92 kişinin alınacağı duyurdu.

Gazete Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre, izleyiciler ve gazeteciler salona kimlik kontrolü yapılarak alındı. Basın kartı olmayanların girişine izin verilmedi. Duruşmaya avukatların yanı sıra HDP milletvekilleri, SYKP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, HDP MYK Üyesi Kenan Kalyon'un yanından pek çok parti yöneticisi ve meslik örgütleri katıldı.

Polis salon girişinde davayı izleyen gazetecilere, telefon ve bilgisayar kullanmalarına izin verilmeyeceğini, kullananların eşyalarına el koyulacağını söyledi.

Demirtaş’ın ilk duruşması 7 Haziran 2015 seçimleri öncesinde yaptığı bir konuşmada dönemin Çalışma Bakanı Süleyman Soylu’ya dönük hakaret suçlaması nedeniyle yapılacak. Bu duruşmanın hemen ardından 10 Ekim Barış Mitingine yapılan bombalı saldırıdan sonra Demirtaş’ın bir konuşmasıyla ilgili açılan dava görülecek.

Valilikten yasaklama

Öte yandan Demirtaş’ın duruşmasını takip etmek isteyenler için Vedat Dolukay Parkı’ndan kalkacak olan otobüsler polislerce engellenerek bağlandı. Demirtaş’ın duruşmasını gerekçe gösteren Ankara Valiliği ise yaptığı yazılı açıklamada, il genelinde umuma açık alanlarda her türlü toplanma, yürüyüş, oturma eylemi, anma toplantısı ve benzeri eylemlerini, bugün için yasaklamıştı.

Son Haberler

Popüler Haberler