Demirtaş’a Fransa’dan Direniş ve Özgürlük Ödülü

HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın ilk öykü kitabı Seher’e Fransa’da Montluc Direniş ve Özgürlük Ödülü verildi.

Demirtaş’a Fransa’dan Direniş ve Özgürlük Ödülü

Selahattin Demirtaş, 2017’de yayımlanan Seher adlı ilk öykü kitabının Fransızca çevirisi üzerinden edebiyat kategorisinde, Montluc Direniş ve Özgürlük Ödülü’ne layık görüldü. Bu ödüle, Roberto Saviano, Rana Ahmad, Marie Fleur Albecker ve Alaa El Aswany gibi isimler de aday gösterilmişti.

Cumhuriyet’in haberine göre, 10 Şubat’ta düzenlenen törende, Demirtaş’ın yanı sıra, bu konuda geniş bir kamuoyu yaratarak 1981’de Fransa’da idam cezasının kaldırılmasını sağlayan avukat ve aktivist M. Robert Badinter ile Suriyeli sinemacı Mme Hala Alabdalla da ödüle değer görüldü. Montluc Direniş ve Özgürlük Ödülü, Lyon’da Nazi işgaline karşı verilen onurlu mücadeleyi anmak amacıyla, her yıl direniş ve özgürlük gibi değerlerin yeniden önem kazanmasına katkıda bulunan edebiyat eserlerine, görsel ve görsel işitsel işlere ve girişimlere takdim ediliyor.

Prix Médicis étranger’ye de aday gösterilmişti

Fransa’nın önemli yayınevlerinden Emmanuelle Collas tarafından L’Aurore adıyla ve Julien Lapeyre de Cabanes çevirisiyle yayımlanan Seher, en prestijli edebiyat ödüllerinden biri olan Prix Médicis étranger’ye de aday gösterilmişti. Demirtaş’ın, Zadie Smith, Peter Stamm ve Yiyun Li ile aday gösterildiği ödüle, The Mars Room adlı kitabıyla Rachel Kushner layık bulunmuştu.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler