Demirtaş ve Önder’in ceza aldığı Newroz basına nasıl yansımıştı?

2013 Newroz'u, o dönemde hemen tüm gazetelerde "Silahlara veda" manşetleriyle sevinçle karşılanırken, Demirtaş ve Önder’in o Newroz'da yaptıkları konuşmalar nedeniyle hapis cezalarının onanması gazetelerde neredeyse hiç yer bulamadı.

Demirtaş ve Önder’in ceza aldığı Newroz basına nasıl yansımıştı?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve eski HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in 2013 yılındaki Newroz’da yaptığı konuşmalar nedeniyle hapis cezaları aldı.

Cezaların onanmasından sonra Önder bugün Kandıra’daki Kocaeli 1 Nolu F Tipi Cezaevi’ne girdi. Demirtaş ise 4 Kasım 2016’dan beri cezaevinde.

Abdullah Öcalan’ın mektubunun okunduğu ve çok büyük bir katılımın yaşandığı 2013 Newroz’u, bugün de hala basılan birçok gazete tarafından manşetlere taşınmıştı.

Diyarbakır’daki Newroz’da Öcalan’ın mektubu Sırrı Süreyya Önder tarafından okunmuş, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan çağrıyı ‘olumlu’ bulduğunu söylemişti.

Peki, Demirtaş ve Önder'in Newroz kutlamalarındaki konuşmaları nedeniyle hapis cezalarının onanması dün anaakımda sadece dört gazetenin ilk sayfasında çok küçük yer alırken, Diyarbakır’daki Newroz, ertesi günkü anaakım gazete manşetlerine nasıl yansımıştı?

İşte 22 Mart 2013'ün manşetlerinden bazıları:

Peki bugün?

Yukarıda yer alan 12 gazetenin sekizi Demirtaş ve Önder'in cezasının onanmasına ilişkin  gelişmeleri ilk sayfada hiç görmezken, Sabah, Hürriyet, Star ve Posta ise şöyle gördüler:

Bianet

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler