Demirtaş ve Kemalbay'dan Kolombiya halklarına mektup: 'Barış, cesaret ve emek ister'

Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ile Serpil Kemalbay, Kolombiya'da kalıcı barışın sağlanmasının ardından FARC'ın elinde kalan son silahları BM yetkilileri teslim etmesiyle birlikte Kolombiya halklarına mektup yazdılar.

Demirtaş ve Kemalbay'dan Kolombiya halklarına mektup: 'Barış, cesaret ve emek ister'

Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Serpil Kemalbay, Kolombiya’da gerçekleşen kalıcı barış kapsamında FARC'ın elindeki son silahları da Birleşmiş Milletler’in yetkililerine teslim etmesi nedeniyle Kolombiya halklarına kutlama mektup yazdı.

Demirtaş ve Kemalbay'ın mektubu şöyle;

Kolombiya Devleti ile Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) arasındaki savaş, yapılan çeşitli müzakereler ve anlaşmalar sonunda, FARC’ın elindeki son silahları da BM yetkililerine teslim etmesiyle sona erdi.

Müzakereleri yürüten tarafları, barış çalışmalarını ve görüşmelerini baltalamaya yönelik onlarca girişim karşısında sabırlı, kararlı ve dirayetli duruşlarından dolayı kutluyoruz.

Aktif savaşın bitmiş olması elbette siyasal ve toplumsal barışın tam olarak sağlandığı anlamına gelmiyor. Kolombiya’da şimdi yapılması gereken adalet, eşitlik ve özgürlükler temelinde adil bir siyasal ve toplumsal barışın ilmek ilmek örülmesidir. 

260 binden fazla insanın hayatına mal olan Kolombiya'daki savaşın resmen sona ermesi, dünya halkları için barışa yönelik umutları çoğaltmıştır. Yarım asır devam eden bu savaşın bitmesinin başta Türkiye olmak üzere savaş ve çatışmalarla yaralanmış tüm coğrafyalara esin ve cesaret kaynağı olmasını diliyoruz.

Barış, cesaret ve emek ister. Hükümetler sadece kendi iktidarlarını sürdürmeyi değil, her şeye rağmen barışı hedeflediklerinde barış mümkün hale gelir.

Kan ve gözyaşına doymuş olan topraklarımızda da, barışa her zamankinden daha fazla ihtiyacımızın olduğu bir dönemi yaşıyoruz. Bizler, barış ve demokrasi mücadelesini büyük bir azim ve ciddiyetle sürdürme konusundaki kararlılığımızı sürdürüyoruz. İnanıyoruz ki, demokratik siyasetteki bu kararlı tutumumuz ülkemizde yaşayan tüm halkların ve inançların adil bir barış özlemine ve beklentisine de olumlu bir cevap olacaktır.

 

Selahattin Demirtaş ve Serpil Kemalbay

Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanları

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler