Demirtaş: AYM'nin Barış Akademisyenleri kararına karşı imza toplayan akademisyenler darbeci askerleri savunuyor

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Anayasa Mahkemesi’nin Barış Akademisyenleri için verdiği ‘hak ihlali’ kararına karşı imza kampanyası başlatan ve imza atan akademisyenlerin darbeci askerleri savunduklarını ifade etti.

Demirtaş: AYM'nin Barış Akademisyenleri kararına karşı imza toplayan akademisyenler darbeci askerleri savunuyor

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP EŞ Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, AYM kararına karşı imza atan akademisyenlerin darbeci askerleri savunmuş olduklarını ifade ederek, “bu darbeci askerlerin Meclis’i bombalama ve yüzlerce sivil yurttaşı katletme emirlerini 15 Temmuz’da verdiğine inanıyorsunuz da Sur’da, Cizre’de tek bir sivilin öldürülme emrini vermiş olabileceğine neden inanmıyorsunuz?” dedi.

Demirtaş, twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda, hendek/barikat olayları yapılırken defalarca bazı güvenlik birimlerinin aşırı güç kullandığını, sivilleri doğrudan hedef aldığını kendisinin de defalarca söylediğini belirterek, o dönemdeki operasyonların emrini veren komutanların darbe girişimi nedeniyle bugün tutuklu bulunduklarına dikkat çekti.

Demirtaş, bu nedenle, AYM’nin Barış İçin Akademisyenler hakkındaki hak ihlali kararına karşı imza atanların, darbeci askerleri savunduklarını söyledi.

 

Selahattin Demirtaş’ın twitter’daki açıklamaları şöyle:

 

1- Merhabalar. Umarım iyisinizdir, biz her zamanki gibi gayet iyiyiz. AYM’nin barış akademisyenleri kararı hukuki açıdan tartışılıyorken, ben de siyasi bir hatırlatmayla katkı sunmuş olayım.

2- Karara konu olan hendek/barikat operasyonları yapılırken bazı güvenlik birimlerinin aşırı güç kullandığını, sivilleri doğrudan hedef aldığını ben de defalarca söylemiştim. Elbette ki, biz de o suça hem ortak olmamak hem de durdurmak için çok çaba sarf etmiştik.

3- O dönemde yaşananların arka planını ve iç yüzünü bilmeyenler, güvenlik güçlerinin haksız yere suçlandığını, bu şekilde “terör propagandası” yapıldığını söylemeye devam ediyorlar.

4. Bakın, bunu söyleyenlerin korumaya çalıştığı, cansiparane bir şekilde savunduğu o operasyonların emirlerini veren komutanlar kimlermiş ve neredelermiş:

 

 

5- Ayrıca Devlet Bahçeli de durumu çok sonraları fark etmiş olacak ki, bu konuda şöyle bir demeç verme zorunluluğu hissetmişti:

 

 

6- Bu darbeci askerlerin Meclis'i bombalama ve yüzlerce sivil yurttaşı katletme emirlerini 15 Temmuz’da verdiğine inanıyorsunuz da Sur’da, Cizre’de tek bir sivilin öldürülme emrini vermiş olabileceğine neden inanmıyorsunuz?

7- Şimdi, AYM kararına karşı imza atan “1066 akademisyen” bu darbeci askerleri ve onların suçlarını savunmuş olmuyor mu? (1071 imza sayısı hedeflenirken ulaşılan 1066 sayısı da, Alparslan’ın Malazgirt’e gelip Kürtlerle ittifak yapmayı henüz aklından geçirmediği bir tarih olmuş.)

8- Kim bilir, bakarsınız ileride bir gün savcının biri de çıkıp (umarım olmaz) bu 1066 akademisyene, darbecilere destekten soruşturma açıverir. Ama her halükarda tarihin utanç sayfasına yazıldılar bile.

9- Hala ikna değillerse Taybet İnan, Cemile Kasırga, Sevê Demir, Pakize Nayır, Fatma Uyar, Aziz Yural ve katledilen onlarca sivil insanı kendilerine hatırlatıyorum.

10- Hepinize selam ve sevgilerimi gönderiyorum.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler