Dayanışmayla büyüyen Amed Şehir Tiyatrosu: Kentin alternatif kültür-sanat mekanı

SEÇTİKLERİMİZ - Nuray BÜYÜKDAĞ, T24 için Amed Şehir Tiyatrosu ekibiyle konuştu: "Amed Şehir Tiyatrosu inşaatını hep birlikte bitirelim. Dayanışmaya siz de katılın!"

Dayanışmayla büyüyen Amed Şehir Tiyatrosu: Kentin alternatif kültür-sanat mekanı

2016'da HDP'nin elinden alınan Diyarbakır, Mardin, Van ve diğer belediyelere "kayyım mu- kayyım mı" tartışmalarına konu olan memur atamaları yapıldı. Seçilme hakkı devlet eliyle 'tatlı, kahve, çerez, hediyelik eşya ve banyo zaafları' olan memurlara devredildi. HDP'nin elinden alınan belediyelerin kültür-sanat oluşumları da bundan nasibini aldı. Örneğin Diyarbakır kayyımının(!) ilk icraatı Amed Şehir Tiyatrosu'nu kapatmak oldu. Ve 2016 yılında Şehir Tiyatrosu'nun kayyımla kapatılmasının ardından birçok tiyatro sanatçının sözleşmesi de feshedildi.

 

İşten çıkarılan 15 oyuncu özel girişimleriyle 2017'de Amed Şehir Tiyatrosu'nu kurarak vazgeçmeden üretmeye devam ettiler. İl dışından gelen tiyatrolara kapılarını açtılar. Yetmedi her biri 9 gün süren 3 tiyatro festivali organize ettiler. Tiyatronun dışında özel film gösterimleri, söyleşiler, workshoplar, dinletiler ve sergiler düzenleyerek mekanlarını Diyarbakır'da bir çekim merkezine dönüştürdüler. Yoğun seyirci talebini karşılamak ve daha iyi sahneleme imkanlarına kavuşmak için yeni bir kültür-sanat merkezi inşaa etmeye karar verdiler. Kendi ekonomik olanaklarıyla projelerini tamamlamakta zorlandıkları için de dayanışma kampanyası başlattılar.

 

Başlattıkları dayanışma kampanyasına Diyarbakır dışındaki (Altıdan Sonra Tiyatro, Ankara Birlik Tiyatrosu, Assitej Genç Sahne, Atlas Tiyatro Araştırmaları, BAM İstanbul, Craft, Çıplak Ayaklar Kumpanyası, DasDas, Fiziksel Tiyatro Araştırmaları, Galata Perform, Kadıköy Emek Tiyatrosu, Kadıköy Theatron, Mek'an Sahne, Moda Sahnesi, NoAct Sahne, Seyyar Sahne, Tiyatro Hemhâl, Tiyatro... Tiyatro… Dergisi, Yolcu Tiyatro… gibi hepsini buraya yazamadığım) birçok tiyatro bu sese ses oldular. "Amed Şehir Tiyatrosu inşaatını hep birlikte bitirelim. Dayanışmaya siz de katılın!" diyerek dayanışmayı büyüttüler…

 

... Nuray BÜYÜKDAĞ'ın röportajının tamamını okumak için TIKLAYIN

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler