Dava açıp KYK borcunu iptal ettiren Av. Kaya: Öğrenciler borç dolu bir hayata başlıyor

Üniversitede okurken haber verilmeden KYK bursu krediye çevrilen Avukan Baran Kaya, Kredi Yurtlar Kurumu’na borcun iptal edilmesi için açtığı davayı kazandı.

Dava açıp KYK borcunu iptal ettiren Av. Kaya: Öğrenciler borç dolu bir hayata başlıyor

Üniversiteyi kazanınca KYK’ye başvurup burs kazanan Kaya’nın bursu ”başarısız” olduğu gerekçesiyle kendisine haber verilmeden krediye çevrildi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirip ardından avukat olan Kaya tesadüfen girdiği e-Devlet sitesinde üniversite 2. sınıftayken bursunun krediye çevrildiğini ve bu yüzden KYK’ye borcu olduğunu öğrendi. Bu durumun kendine bildirilmeden, hiç bir bilgisi olmadan bursunun krediye çevrildiğini farkeden Baran KYK’ ye dava açtı ve açtığı davayı kazandı. Genç Gazete tüm öğrenci ve mezunları için  emsal olacak bu dava ile ilgili tüm süreci Kaya ile konuştu. Kaya verilen kararın ardından “Kredi gibi,devletin öğrencileri borçlandırarak, faizlerle, hacizlerle deyim yerindeyse süründürdüğü, öğrencilerin borç dolu bir hayata başlamasına yol açan bu sistemin sorgulanmasını sağlayacağını düşünüyorum” dedi.

E-devlet’te vergi borcunu sorgularken öğrendi

Genç Gazete’nin sorularını yanıtlayan Av. Kaya, KYK’nin kendisine borç çıkardığını nasıl fark ettiğini ve dava sürecini şöyle anlattı:

İlk e-devlet sistemi üzerinde vergi borcum var mı yok mu diye sorgularken fark ettim. Daha sonra KYK ile iletişime geçtim. Bana KYK Müdürlüğü görevlisi sözlü olarak, 2010 senesinde okulumun “başarısız” olduğuma ilişkin bir yazı yolladığını, bu nedenle bursumun krediye çevrildiğini söyledi. İlginç ki KYK ve İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü arasında geçen bir yazışmayı bilmem gerektiğini söylediler. Bunu bilmemin imkanı yok. Üstelik bursun krediye çevrildiği söylenen tarihten sonra kredi de bursun yattığı tarihlerde, aynı bankamatik kartına, aynı miktarda para olarak yatmaya devam etti. Bu da bunu anlamam için yeterli değildi. Bunu anlattığımda prosedürün böyle olduğunu, bu prosedürün yönetmelikte böyle yazdığını söylediler. Ancak yönetmelikte, okulu tarafından başarısız yazısı gönderilen öğrencilerin bursunun kesileceği, burs yerine kredi yönetmeliğine uygun olarak kredi verilebileceği yazıyor. Yani öğrenciye haber vermeden bursu kesip, yine haber vermeden bunun krediye dönüşeceği yazmıyor.

Ödeme emrinin iptal edilmesine karar verildi

En basit haliyle, birine bir borç verirken, önce ne kadar vereceğinizi kararlaştırırsınız, nasıl ödeneceğini kararlaştırırsınız ve bu borcu bu şartlarda kabul edip etmediğini kararlaştırırsınız. Kabul ettiği takdirde ancak borç verirsiniz. Ama KYK böyle yapmıyor. Ne ben KYK kredisi almayı kabul ettim, ne de başvurdum. Ne kadar borç vermiş olduğunu bile çok sonradan öğrendim. Bu bir kere hukuktan önce akla ve vicdana da uygun değil. Daha sonra BİMER üzerinden KYK’ya borcumun iptal edilmesi için başvuru yaptım, bu da reddedildi. Kısa bir süre sonra ise borcun devredildiği Vergi Dairesi’nden ödeme emri geldi.9800,00 TL civarı anapara, 3000,00 TL’den fazla gecikme zammı olan bir borçla ilgili. Borcu 15 gün içinde öde ya da dava aç yoksa haciz yapacağız diye. Ben de borç oluşmadığından dolayı ödeme emrini iptal etmek için dava açtım. Mahkeme de beni haklı buldu. Ödeme emrinin iptal edilmesine karar verdi.

Av. Kaya, bundan sonraki hukuki sürece dair şunları söyledi:

Şimdi sanıyorum ki, İdare bu karara 30 gün içinde itiraz edip İstinaf’a başvuracak. Bölge İdare Mahkemesi İstinaf incelemesinde kararı onarsa bu karar kesinleşecek ve bu borç kesin olarak iptal edilmiş olacak, onamazsa yani başvurumu reddederse ya da yeniden incelenmek üzere İdare Mahkemesi’ne gönderirse ben de gerekçelerini kamuoyuyla paylaşarak süreci takip etmeye devam edeceğim.

Binlerce insan, hayatının başında bir sürü borçla baş başa kalmış durumda

Av. Kaya, bursu krediye çevrilen binlerceöğrenci için emsal teşkil edecek davayla ilgili şunları söyledi:

Tabi şu anda bu durumda belki yüz binden fazla insan var. Bunların hatırı sayılır bir kısmı haciz tehdidinden dolayı borcunu ödemiş ya da ödüyor. Bir kısmı yapılandırma yoluna başvurmuş. Yine hatırı sayılır bir kısmı da ne yapacağını bilmiyor. Hayatının daha başında bir sürü borçla baş başa kalmış durumda. Eğer buradan olumlu bir karar çıkarsa bu insanlar için gerçekten bir ümit kaynağı oluşturacak. Bu haksız parayı ödeyenlerin geri almasının yolu açılacak, borçluların borcu silinecek… Bir sürü insan takip ediyor, bütün sosyal medya mecralarından bulup davanın durumunu soruyor, benim davam sonuçlanınca kendisine yardım edip edemeyeceğimi soruyor. Bunun dışında bundan doğrudan etkilenmeyecek insanların da “kredi” gibi devletin öğrencileri borçlandırarak, faizlerle, hacizlerle deyim yerindeyse süründürdüğü, öğrencilerin borç dolu bir hayata başlamasına yol açtığı bu sistemin sorgulanmasını sağlayacağını düşünüyorum.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler