Dardanel’in ‘çalışma kampı’ Meclis gündemine taşındı

Çanakkale’de bulunan Dardanel fabrikasında çalışanlarda koronavirüs görülmesinin ardından, izindeki çalışanlar da dahil tüm çalışanların fabrika sahasında karantinaya alınması ve üretime devam edilmesi ‘çalışma kampı’ eleştirilerine neden oldu. HDP’li vekil Oya Ersoy konuyu Meclis’e taşıdı.

Dardanel’in ‘çalışma kampı’ Meclis gündemine taşındı

 

Dardanel firmasının Çanakkale'deki fabrikasında 40 işçiye koronavirüs tanısı konulmasının ardından bini aşkın işçinin şirket başvurusu üzerine İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile fabrika çevresindeki yurtlarda karantinaya alınarak çalıştırılması 'toplama kampı' yorumu yapılmasına neden olmuştu.

İlgili sendika ve hukukçuların itiraz ettiği karara ilişkin HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy TBMM'ye Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın cevaplandırması için soru önergesi verdi.

14 gün sürecek karantina kararına ilişkin Bakanlığa, "Dardanel şirketinin işçilere uyguladığı fabrika sahasında zorunlu karantina uygulaması iptal edilecek midir" sorusunu yönelten Ersoy önergenin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yanıtlanmasını istedi.

Ersoy soru önergesinde, “Dardanel şirketinin yaptığı açıkça İş Kanunu’nu ihlal etmek, uluslararası çalışma kurallarını hiçe saymaktır. Yapılan bu uygulamanın hiçbir izahı olmadığı gibi, kişinin kendi rızası dışında tutuluyor olması da insan haklarına aykırı ve uyulması gereken evrensel tüm kuralların da ihlalidir” ifadelerini kullandı.

Yapılan uygulamanın angarya çalışma olduğunu kaydeden Ersoy, “Dardanel şirketinin işçilerin sağlığının korunması bahanesiyle işçilerin izinlerinin iptal ederek ve karantinaya alarak çalışmak durumunda bırakması angarya çalıştırma kapsamına girmektedir” dedi.

 

“Kapalı sistem çalışma iş kanununda yok”

Ersoy, karardaki 'kapalı sistem çalışma' ifadesinin ilgili kanunlarda yer almadığını belirterek, “İş Kanunu, İSİG Kanunu ve Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nda ‘kapalı sistem çalışma’ diye bir mekanizma bulunmamaktadır. ‘Kapalı sistem çalışma’ terimi zararlı maddelerle ilgili işlerin kapalı devre sistemler içinde yürütülmesiyle ilgili İl Sağlık Müdürü daha önce uygulandığını söylemiş olmasına rağmen bu bilginin kaynağı belirsizdir” şeklinde açıkladı.

Bakanlığın soruşturma açması gerektiğini belirten Ersoy, Bakan Selçuk'un cevaplandırması için şu soruları yöneltti:

Dardanel şirketinin işçilere uyguladığı fabrika sahasında zorunlu karantina uygulaması iptal edilecek midir?

"İş Kanunu, İSİG Kanunu ve Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nda yer almayan “kapalı sistem çalıştırma” uygulamasına ilişkin Dardanel şirketine cezai yaptırım uygulanacak mıdır?

6331 sayılı İSİG Kanunu işçilere “ciddi ve yakın tehlike” durumunda “işten kaçınma hakkı” veriyorken hangi gerekçe ile işçilere 3150 TL para cezası uygulanacaktır?

İl Sağlık Müdürlüğü’nün daha önce uygulandığını söylediği “kapalı sistem çalıştırma” hangi şirketlere uygulanmıştır?
Dardanel şirketinin işçilerin konaklaması için ayarlamış olduğu mekânlar ve yemekhaneler Bakanlığınız tarafından denetlenmiş midir?

İşçilerin sağlığının korunacağı öne sürülerek uygulanan zorunlu karantinanın işçilerin sağlığını tehdit edeceğini düşünmüyor musunuz?"

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler