Danıştay’ın Ayasofya kararını bugün vermesi bekleniyor

Danıştay’ın, Ayasofya’nın ibadete açılmasıyla ilgili kararı bugün vermesi bekleniyor. Danıştay, Ayasofya’yı müze yapan 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptal edilip edilmemesine karar verecek.

Danıştay’ın Ayasofya kararını bugün vermesi bekleniyor

 

Türkiye’de sürekli siyasetin malzemesi haline getirilen, son dönemde AKP Genel Başkanı’nı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın gündeme getirdiği Ayasofya’nın ibadete açılması tartışmaları gölgesinde bugün Danıştay’ın Ayasofya kararını vermesi bekleniyor. Danıştay, Ayasofya’yı müze yapan 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptal edilip edilmemesine karar verecek.

Hristiyanlık inancı tarafından kutsal yapılardan biri olarak görülen Ayasofya’nın camii olması tartışmaları uluslararası alanda da tepkiyle karşılanıyor.

AKP Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, dün yaptığı açıklamada “Ayasofya’nın ibadete açılmasını ümit ediyoruz” demişti. Kurtulmuş Ayasofya’nın ibadete açılması tartışmalarıyla ilgili şu ifadeleri kullanmıştı: ““Yargıda devam eden süreç var. Temennimiz, yargının bu konuda müspet bir karar vereceği. Yani eski, bunun müze haline getirilmesini sağlayan Bakanlar Kurulu kararının uygun olmadığı şeklinde karar vereceği, bunun da otomatik sonucu olarak Ayasofya’nın ibadete açılacağını bekliyoruz, böyle ümit ediyoruz.”

“Bu Türkiye için önemli dönüm noktası, bundan da birileri rahatsızlık duyuyor. İçimizdeki Bizanslıların bu konuda rahatsızlık duymasını asla kabul edemeyiz. Bütün partilerden çok destek vardır. Milletimiz Ayasofya’nın ibadete açılmasını dört gözle bekliyor.”

 

Davayı kim açtı?

Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği, Ayasofya konusunda ilk davayı 2016 yılında Danıştay’a açtı.

Dernek, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine ilişkin 24 Kazım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptalini istiyor.

Dernek, kararın altında yer alan dönemin Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’e ait imzanın sahte olduğunu savunuyor.

Danıştay’ın imzanın sahte olup olmadığı, dolayısıyla da kararnamenin geçerli olup olmayacağına ilişkin kararın Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesinde önemli rol oynayacağı belirtiliyor.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler