Dakika dakika 1 Mayıs gelişmeleri…

Dakika dakika 1 Mayıs gelişmeleri…

İstanbul onbinlerce polisin işgali altında. Taksim’i ve Taksim’e giden bütün yolları abluka altına alan İstanbul polisi eliyle AKP Hükümeti, işçilere, emekçilere 1 Mayıs’ı kutlatmamak için yemin etmiş gibi görünüyor. Dakika dakika 1 Mayıs gelişmeleri şöyle…

10.35 Taksim Meydanı’nda pankart açan iki kadın eylemci, polis tarafından darp edilerek gözaltına alındı.

10.30 LİMTER-İş Sendikası üyeleri, polisin tüm engellemelerine rağmen Beşiktaş’a ulaştı. Tersane işçileri, “Artık ölmek istemiyoruz”, “Taşeron işçisi köle değildir” sloganlarını attı. Sendikanın genel başkanı Kamber Saygılı, işçilere öncülük etti. LİMTER-İş, “1 Mayıs ruhuyla kölelik zincirini kıracağız” yazılı pankart açtı.

10.29 Polis, Balmumcu’da toplanan emekçilere müdahale etmek için hazırlık yapıyor, “Dağılın” anonsları geçiyor.

10.24 HDK, “Emeğin kurtuluşu, halkların kardeşliği için 1 Mayıs’tayız” pankartıyla Beşiktaş’ta.

10.20 Otobüslerine el konulan Eğitim-Sen üyeleri, E-5’te yürüyüşe geçti. İncirli’den Merter’e doğru yürüyüş sürüyor.

10.17 Beşiktaş’ta emekçilerin sayı giderek artıyor.

10.08 Balmumcu’da DİSK Genel-İş, Eğitim-Sen, CHP ve SYKP’liler, toplanmala başladı. Sendikacılar ile polis arasında görüşme yapılıyor. Polis, alanda beklenilmesine de izin vermeyeceğini söyledi.

10.07 Okmeydanı’nda hastane önünde ESP ve Partizan’lılara polis saldırdı. Plastik mermi kullanıyor. Basının görüntü alması engelleniyor. Foto muhabir Erhan Demirtaş kulağından plastik mermi ile yaralandı.

10.05 ESP ve Partizan’lılar Okmeydanı’nda Okmeydanı SSK Hastanesi’nin önünde toplanmaya başladı.

10.01 Feministler “Yaşasın 1 Mayıs, ev işini bırak dünya dursun” sloganıyla Beşiktaş Meydanı’na girdi.

10.00 Ezilenlerin Hukuk Bürosu, müvekilleri Ali Deniz Esen’in Okmeydanı’nda gözaltına alındığını duyurdu, “Henüz polis saldırısı olmamasına rağmen gözaltılar artıyor” dedi.

09.58 Eğitim-Sen’in araçları Gaziosmanpaşa’da karakolun önüne çekildi.

09.56 ESP üyeleri, Beşiktaş Meydanı’nda pankart açarken, Kadıköy’deki Eğitim-Sen binasından eğitim emekçilerinin çıkışına polis izin vermiyor.

09.53 DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu açıklama yaptı, “Saat 11.00’e kadar toplanmamız devam edecek. Elimizde karanfillerle Taksim’e yola çıkacağız” dedi.

09.49 Milletvekili adayları Şerife Erbay ve Çağdaş Küçükbattal, Beşiktaş Meydanı’nda 1 Mayıs’ı kutluyor.

09.46 Şişli Cami’nin duvarında “İşçi bayramınızı kutlar, Allah rızası için tarihi cami duvarlarına yazı yazılmamasını rica ederiz. Şişli Camii” yazılı pankart asıldı.

09.36 Zincirlikuyu’da polis, Beşiktaş Bulvarı’na girişi tamamen engelledi. Araç ve yayaların geçişine izin verilmiyor.

09.35 Beşiktaş’ta toplanan emekçiler halay çekiyor. Böylece, 1 Mayıs’ın ilk halayı da çekildi.

09.31 Okmeydanı’nda çantasını aratmadıkları gerekçesiyle 3 genç gözaltına alındı.

09.27 Balmumcu’daki Plaza Otel önünde toplanan Limter-İş üyesi tersane işçilerinin Beşiktaş’a yürümesi engellendi. Polis, işçilere “Yenikapı miting alanına gidin” dedi. İşçiler alternatif yollardan Beşiktaş Meydanı’na gitmeye çalışıyor.

09.20 Beşiktaş’ta 1 Mayıs sloganları yükseliyor. DİSK Genel Başkanı Kani Beko, kısa bir açıklama yaptı. En son dün akşam Vali ile görüştüklerini, Vali’ye Davutoğlu’nun “Karanfillerle gelebilirsiniz” açıklamasını hatırlattıklarını söyleyen Beko, valiliğin, “yapabileceğim bir şey yok” dediğini anlattı. Beko, “Biz elimizde karanfillerimizle özgür bir şekilde Taksim’de 1 Mayıs’ımızı kutlamak istiyoruz” dedi. Alanda “Yaşasın 1 Mayıs”, “1 Mayıs’ta 1 Mayıs alanındayız” sloganları atılıyor.

09.18 Polis, SSK Okmeydanı Hastanesi’nin kafesinde arama yapıyor. Kafede oturan herkesin çantasını aranıyor. ETHA muhabirleri gazeteci kimliğini göstermelerine rağmen çantaları arandı. Diğer basına bunu uygulamadı. Polis, Cem Ermiş adında bir genci gözaltına aldı. Ermiş, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” sloganını attı.

09.17 Polis, Okmeydanı Şark Kahvesi’nde çantasında gaz maskeleri olan 4 genci gözaltına aldı. Aralarında 1 SGDF üyesi de bulunuyor.

09.14 DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, KESK Eş Başkanı Lami Özgen, TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı, ÖDP Eş Başkanı Alper Taş ile ESP, SGDF, SDP üyeleri, Beşiktaş Meydanı’na “Taksim 1 Mayıs alanıdır, Yaşasın 1 Mayıs” sloganları ile girdi. Kitle, alkış ve “Yaşasın 1 Mayıs” sloganları ile karşılık verdi. Polisin tüm ablukasına rağmen meydana girişler sürüyor.

09.11 Polis, Barbaros Bulvarı üzerinde iki noktada kimlik kontrolü ve arama yapıyor. Öte yandan Şişli’de gazetecilerin DİSK binasının olduğu sokağa girişine izin verilmiyor. Polis, muhabirlere “sarı basın kartı” soruyor.

09.04 Şişli’deki Halaskargazi Caddesi TOMA’arla kapatılırken, polisin DİSK binasına doğru ilerlediği görülüyor.

09.00 Polis, Balmumcu kavşağında çantası olan herkesi arıyor. Çantasında gaz maskesi bulunduğu gerekçesiyle iki genç gözaltına alındı. İki genç de durduruldu. Gençler buna itiraz edince darp edilerek gözaltıa alındı. İsimleri şöyle: Deniz Aksakal ve Billur Aksan. Halk, gözaltıları protesto ediyor.

08.57 Çelebi’nin gözaltına alınmasına engel olduğu üniversiteli genç, GBT kontrolünün ardından serbest bırakıldı. Genç ve Çelebi, toplanma alanına geldi, emekçiler, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganını attı.

08.54 Beşiktaş’taki çöp konteynırları, eylemcilerin barikat kurmasını engellemek için kaldırıldı. Ortalığı çöp götürüyor.

08.49 Eski DİSK Genel Başkanı ve CHP milletvekili Süleyman Çelebi, elinde maske olan bir kişinin gözaltına alınmasına engel oldu. Bunun üzerine etrafı polisler tarafından çevrilen Çelebi, polisle tartışıyor. Beşiktaş Meydanı’nda DİSK üyeleri gelmeye devam ediyor.

08.40 ÇHD, bugün yaşanacak hak ihlallerine karşı Kriz Masası kurdu. Kriz Masası’na ulaşmak için; 0 505 105 79 17 ve 444 52 71 numaralı telefonlar aranabilir.

08.37 Şişli Abide-i Hürriyet Caddesi girişi, Okmeydanı ve Çağlayan yönünden kapatıldı.

08.35Emekçiler, Beşiktaş’taki CHP binası önünde toplanmaya başladı.

08.30 Başbakan Davutoğlu’nun dünkü toplantısında konuşturan TÜRK-İş, bugün de Taksim’deki Kazancı Yokuşu’na polis kontrolünde gelerek çiçek bıraktı.

08.25 Şişli’deki DİSK binasının önünde işçiler toplanmaya başladı.

08.10 Dolmabahçe’deki Başbakanlık Ofisi’nin önüne de çevik kuvvet polisleri ve TOMA’lar yerleştirildi. Başbakanlık Ofisi’nin önü demir bariyerler ile kapatıldı.

08.08Polis, Beşiktaş’taki Abbasağa Parkı’nı dün gece kapattı, parka polis ve zırhlı araçlar yerleştirildi.

07.40Karaköy-Beşiktaş arasına yerleştirilen İETT otobüslerine, çevik kuvvet konuldu. Beşiktaş Meydanı tamamen abluka altında, TOMA ve gözaltı araçları yerleştirildi. Sırt çantalı, kırmızı önlüklü sivil polisler dikkat çekiyor.

07.30 Unkapanı Köprüsü ve Galata Köprüsü, saat 06.16’da kaldırılarak araç ve yaya trafiğine tamamen kapatıldı. Beşiktaş-Zincirlikuyu arasında toplu taşıma araçlarının Balmumcu’ya kadar gidişine izin veriliyor.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler