Cumhuriyet Davası öncesi jandarma, Kani Beko'yu gözaltına almak istedi!

Cumhuriyet gazetesi çalışanları bugün 6. kez hakim karşısına çıktı. Silivri Cezaevi önünde basın açıklaması yapmak isteyenler jandarma ve polis tarafından engellenmek istendi. DİSK Genel Başkanı Kani Beko'yu gözaltına alma girişimi tepkiler üzerine engellendi. Duruşma, avukatların talepleriyle başladı.

Cumhuriyet Davası öncesi jandarma, Kani Beko'yu gözaltına almak istedi!

Cumhuriyet gazetesi yazar, muhabir ve yöneticilerine yönelik açılan dava öncesi Silivri Cezaevi önünde basın açıklaması gerginliği yaşandı. CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Utku Çakırözer ile DİSK Genel Başkanı Kani Beko’nun da aralarında bulunduğu grup duruşma salonunun karşısında bulunan alanda bir araya geldi. Burada barikat oluşturan jandarma, gruba “OHAL süresince Valilik kararıyla basın açıklaması yasaktır” şeklinde bildirimde bulundu. Sezgin Tanrıkulu ile jandarma komutanı kısa süre tartıştı. Jandarma komutanı söz konusu yazıyı göstererek okudu. Jandarma komutanı, tekrar basın açıklamasının yasak olduğunu söyledi ve grubun önünde barikat oluşturdu. Kısa süren sözlü tartışmanın ardından CHP Milletvekili Utku Çakırözer jandarmaların önünde kısa süreli açıklama yaptı.

‘Yol boyunca zulüm var, barikat var’

CHP Milletvekili Tanrıkulu, “Cumhuriyet Davası için buradayız. Basın özgürlüğü için buradayız. Adalet için buradayız. Bu uygulamanın adı faşizmdir. Bu uygulamalara her koşulda karşı çıkacağız. Bu uygulama hukuk dışıdır. Arkadaşlarımız 500 güne yakın mahpustur. Yol boyunca zulüm var barikat var. Buraya kimse gelemiyor. Burada yargılama değil zulüm yapılıyor. Ben avukatlık yaşamım boyunca cezaevi kampüsünün yanında duruşma olmayacağını ifade etmiştim. Cezaevinin yanında adliye olmaz, duruşma salonu olmaz ve buradan adalet çıkmaz. Yine de biz arkadaşlarımızın özgürlüğü için buradayız” dedi.

CHP Milletvekili Çakırözer ise gazetecilerin ve milletvekillerinin serbest bırakılmasının demokrasinin önünü açacağını, kendilerine yapılan uygulamanın doğru bir davranış olmadığını belirtti.

Gözaltına alınmak istendi

Ardından Kani Beko mikrofonlara konuşmaya başladığı sırada jandarma tekrar açıklamanın yasak olduğunu belirtti.

Jandarma Kani Beko’yu gözaltına almak istedi, ancak tepkiler üzerine bu girişimden vazgeçildi. Milletvekillerini ve grup ardından duruşmayı izlemek için salona girdi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler