Cumhuriyet Davası: Doğan Satmış röportajı dava dosyasına girdi

Cumhuriyet gazetesinin yayın politikasının suçlama konusu edildiği Cumhuriyet Davası’nın dördüncü duruşması görüldü.Mahkeme Başkanı duruşmanın başında, gazetenin eski yayın danışmanı Doğan Satmış'ın verdiği röportajın dava dosyasına girdiğini söyledi.

Cumhuriyet Davası: Doğan Satmış röportajı dava dosyasına girdi

“FETÖ/PDY ve PKK/KCK örgütlerine üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” ile yargılanan 4’ü tutuklu 18 Cumhuriyet gazetesi çalışanı Cumhuriyet’e yapılan operasyondan tam 1 yıl sonra dördüncü kez hakim karşısına çıktı. Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi 27. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın duruşmasında, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, muhabir Ahmet Şık ve muhasebe çalışanı Yunus Emre İper, tutuksuz yargılanan İmtiyaz Sahibi Orhan Erinç, yazarlar Aydın Engin, muhasebe çalışanı Günseli Özaltay, Hakan Kara, Bülen Utku, Musa Kart, Güray Öz, Turhan Günay, Kadri Gürsel ile Mustafa Kemal Güngör hazır bulundu.

Duruşmayı çok sayıda kişi izledi 

Duruşmayı izlemek ve yargılanan gazetecilerle dayanışma amaçlı adliyeye gelenler arasında, KHK ile ihraç edilen Yüksel Caddesi Direnişçisi Veli Saçılık, CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Ali Şeker, Adnan Erkek, Gürsel Tekin, ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş, Sosyalist Enternasyonel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Genel Başkanı Turgay Olcayto, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, geçtiğimiz günlerde tahliye edilen gazeteci Murat Aksoy, Pen International Hukuk departmanından Sarah Clark, Pen Belgium’dan Rachida Lanrabet, Almanyalı araştırmacı Günter Wallraff, Pen Norway’den Jorgen Lorentzen, IPI Başkanı John Yearwood, Belçika Konsolosluğu’nda görevli Jesper Kamp (duruşmayı AB için raporlayacak), AB Türkiye Delegasyonu’ndan Sema Kılıçer gibi isimler yer aldı.

Tanıklar gelmedi 

Duruşma, mahkemeye gelen belgelerin okunmasıyla başladı. Mali bilirkişiye edilen itirazın henüz gelmediğini belirten Mahkeme Başkanı Abdurrahman Orkun Dağ, Ahmet Keçeci isimli bilirkişiye ait tutanak olup olmadığı konusunda Emniyet’e gönderdikleri yazıya cevap olarak Keçeci’nin  bilirkişi yemini ve evraklarının dosyaya geldiğini söyledi. Bu duruşmada dinlenmesi beklenen tanık Mehmet Faraç iki kez davet edilmesine rağmen bu duruşmaya da gelmedi. Faraç ile birlikte henüz dinlenmemiş tanıklardan olan Cumhuriyet gazetesinin eski yazarlarından Leyla Tavşanoğlu da duruşmaya gelmedi. 

‘Savcı soruşturma yürütüyor gibi delil ekliyor’ 

Aydın Engin’in avukatı Aynur Tuncer Yazgan söz alarak, Cumhuriyet savcısının hala soruşturma yürütüyormuş gibi dosyaya delil eklemesinin ve  delil toplanıyor gibi davranılmasının mahkemenin bağımsızlığını zedelediğini ifade etti. Yazgan, MİT haberinin gazetecilik içinde olup olmaması konusunda gazetenin eski yöneticilerinden Doğan Satmış’ın kendi görüşünü dile getirerek, kamuoyunda algı yaratmaya çalıştığını söyledi.

‘Faraç’ın tanıklığından vazgeçilsin’ 

Tanık Mehmet Faraç’ın davet edilmesine rağmen duruşmaya gelmemesine değinen Avukat Tora Pekin, mahkemeden Faraç’ın tanık olarak dinlenmesinden vazgeçilmesini talep etti. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Dağ, Faraç’ın gelmemesinin sebebini İstanbul dışında çalışmasından kaynaklandığını belirtti. Pekin ise, “Bu kadar peşinden koşmaya gerek var mı o yüzden dinlenmesinden vazgeçilmesini istiyoruz. Tanık olmaya müsait değildir çünkü tarafsız değildir” diyerek Faraç’ın Cumhuriyet gazetesine ithafen attığı tweetlerden örnekler okudu. Pekin, “Faraç’ın bir kısım müvekkilimize dönük yıllardır ısrarla sürdürdüğü yazıları var. Husumetinin bir boyutu da yazmış olduğu Aydınlık gazetesinin Cumhuriyet ile rekabet içinde olması. Tanık olarak dinlenmesi istenen Faraç’ın Cumhuriyet ile ilgili hiçbir bilgisi olmadığı gibi beyanlarının bir katkısı da olmayacaktır. Dinlenmesinden vazgeçilmesini talep ediyoruz” dedi. 

Avukat Fikret İlkiz de Faraç’ın soruşturma evresinde verdiği ifadede adresini ve Aydınlık'ta köşe yazarı olduğunu belirttiğini hatırlattı. İlkiz, “28 Temmuz'daki duruşmada siz de önceden çağrıda bulunmuştunuz. Aynı şekilde Leyla Tavşanoğlu için de aynı çağrıda bulunduğunuz görüşündeyim. İki ismin de dinlenmesine gerek olmadığı görüşündeyiz” diyerek talebini dile getirdi. 

Av. Pekin bilirkişinin dinlenmesini talep etti 

Avukat Pekin, gazetenin muhasebe çalışanı Emre İper ile ilgili olarak Adli Bilişim Mühendisi Tuncay Beşikçi'nin tanık olarak dinlenmesini talep etti. Pekin, emniyetin bilirkişi raporunda İper’in telefonunda ByLock olduğuna dair tek bir teknik açıklama olmadığını hatırlatarak, “Emre’nin telefonunda ByLock yüklü değil. Kurulmadı. Bilirkişi de telefonda ByLock var diye bir rapor veremedi. Dosyanıza bu rapor asla ve asla gelmeyecek” dedi. 

Savcı tüm taleplerin reddini talep etti 

Savcı Hacı Hasan Bölükbaşı, Aydın Engin’in avukatı Aynur Tuncer Yazgan’ın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı basın Bürosu’nun gönderdiği Satmış’ın röportajının delillikten çıkarılması talebini, Faraç’ın tanık olarak dinlenmekten vazgeçilmesi talebini ve adli bilişim uzmanı Tuncay Beşikçi'nin dinlenmesi talebinin reddini talep etti. 

Mahkeme ara karar oluşturmak için duruşmaya 1 saat ara verdi.

Evrensel

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler