Cumhurbaşkanı imzaladı: Ayasofya Diyanet'e devredilerek ibadete açılıyor

Danıştay 10’uncu Dairesi, Ayasofya’yı müze yapan 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti. Danıştay'ın Ayasofya’da ibadetin önünü açan kararının ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan kararı imzaladı.

Cumhurbaşkanı imzaladı: Ayasofya Diyanet'e devredilerek ibadete açılıyor

 

Bu kararı imzaladığını Twitter hesabından duyuran Erdoğan, “Hayırlı olsun” yazdı. Cumhurbaşkanı, Ayasofya’nın Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredildiğini ve ibadete açıldığını kaydetti.

29 Mayıs’ta, İstanbul’un fethinin 567’nci yılında Ayasofya’da Fetih Suresi okunmuş, canlı yayınlanmıştı. Yayına video konferans yöntemiyle katılan Erdoğan surenin Türkçe mealini okumuştu.

 

Ne olmuştu?

Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği, Ayasofya için ilk olarak 2005’te Danıştay’a dava açmıştı. Dernek, Ayasofya’nın İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet’in şahsi mülkü olduğunu belirterek 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptali ve yürütmenin durdurulmasını istemişti.

Danıştay 10. Dairesi, 24 Haziran 2005’te söz konusu Bakanlar Kurulu kararının yürütmesini durdurma istemini reddetmişti. Daire 2008’de ise Ayasofya Camisi’nin müze olarak kullanılmasında hukuka aykırılık bulunmadığına işaret ederek, davayı reddetmişti.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Dairenin bu kararını onamıştı. Dernek, 2016’da tekrar Danıştay’a dava açmıştı.

Derneğin, Anayasa Mahkemesine yaptığı bireysel başvuru hakkında ise 2018’de karar verilmişti. Yüksek Mahkeme, Ayasofya’nın namaz kılınması için ibadete açılması yönündeki talebin reddedilmesi nedeniyle din ve vicdan hürriyetinin ihlal edildiği iddiasıyla yapılan başvuruyu, ‘incelenmeksizin kişi bakımından yetkisizlik’ nedeniyle kabul edilemez bulmuştu. Bu kararla Danıştay başvurucu derneğin talebini uygun bulmuş oldu.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler