Cumartesi Anneleri: 701 haftadır hakikate ve adalete ulaşamadığımız için Galatasaray'dayız

Cumartesi Anneleri’nin 701’inci buluşması öncesi İstiklal Caddesi polis ablukasına alındı. Eylem için gelenler İHD önünde toplanırken buradan Galatasaray Meydanı’na yapılacak yürüyüş polis tarafından engellendi. Açıklamada “701 haftadır hakikate ve adalete ulaşamadığımız için Galatasaray’dayız” denildi.

Cumartesi Anneleri: 701 haftadır hakikate ve adalete ulaşamadığımız için Galatasaray'dayız

Cumartesi Anneleri’nin, Galatasaray Meydanı’ndaki 701’inci buluşması öncesi oturma eylemini engellemek isteyen polis İstiklal Caddesi’ni ablukaya aldı. Galatasaray Meydanı’na ve İstiklal Caddesi’ne çıkan tüm yollar bariyerler ile kapatılırken, çok sayıda TOMA konuşlandırıldı.

Buna rağmen Cumartesi Anneleri ve oturma eyleminin 701’inci haftası için gelenler Beyoğlu’nda bulunan İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi önünde toplandı. Oturma eylemine destek için çok sayıda HDP ve CHP milletvekili de İHD önüne geldi.

Yürüyüşe engel

İHD önünde toplanan Cumartesi Anneleri Galatasaray Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Polis yürüyüşe geçen kitlenin önünü İstiklal Caddesi’ne çıkmadan kesti. Bunun üzerine açıklama Büyükparmakkapı Sokak’ta yapıldı. Açıklamayı yapan Maside Ocak “701 haftadır hak talep edenlere yönelmiş her türden şiddeti bertaraf etmekle ve adaleti sağlamakla görevli olan devletin, kendi yarattığı inkar, baskı ve şiddet ortamında hukuka, hakikate ve adalete ulaşamadığımız için Galatasaray’dayız” dedi.

Ocak 701’inci haftada Mehmet Ertak’ın  iktidardan iktidara cezasızlıkla devreden dosyalarını hatırlatmak ve “26 yıllık ısrarımızdan vazgeçmeyeceğiz. Mehmet Ertak’ı kaybedenlerden davacıyız” demek için buluştukları ifade eden Ocak, gözaltına kaybedilen Mehmet Ertek’in kaybedilme hikayesini anlattı. Açıklamanın ardından İHD binasına geçildi.

(Sendikaorg)

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler