Cuma günü gözaltına alınan 20 ESP'li ve SGDF'li serbest bırakıldı

Suruç gazilerinin de aralarında olduğu ESP ve SGDF üyelerinin nöbetçi hakimlikteki ifade işlemleri tamamlandı, sosyalistler haklarında adli kontrol şartı getirilerek serbest bırakıldı.

Cuma günü gözaltına alınan 20 ESP'li ve SGDF'li serbest bırakıldı

Suruç gazilerinin de aralarında olduğu ESP ve SGDF 20 üyesi cuma sabahı gözaltına alınmıştı.  Dün gece geç saatlerde nöbetçi hakimlikteki ifade işlemleri tamamlandı. Emniyet'te susma haklarını kullanan sosyalistler, savcılık tarafından ifadeleri dahi alınmadan "Örgüt üyesi olmak", "Örgüt propagandası yapmak" ve "2911 sayılı kanuna muhalefet" iddialarıyla, tutuklanmak üzere nöbetçi hakimliğe sevk edilmişti.

ESP ve SGDF'liler mahkeme savunmalarında asıl olarak Suruç'un faillerinin yargılanması gerektiğini söyledi, katıldıkları eylemlerin meşruluğunu savundu. İfade işlemlerinin tamamlanmasının ardından karar için ara veren nöbetçi hakimlik, gözaltındaki 20 sosyalisti haklarında yurtdışı yasağı ve adli kontrol şartı getirerek serbest bıraktı. Sosyalistler kararın ardından mahkeme salonundan zafer işaretleri ile çıktı, "SGDF umuttur, umut dimdik ayakta" şeklinde slogan attı. (ETHA)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler