Cudi’den Avşa’ya ormanlar yandı, 150 futbol sahası kadar alan kül oldu

Cudi’den Avşa’ya ormanlar yandı, 150 futbol sahası kadar alan kül oldu

Türkiye genelinde sıcaklıkların yükseldiği son günlerde orman yangınları da iyice artarken Cudi’den Avşa’ya kadar en az 150 hektarlık alan kül oldu.

Ramazan Bayramı tatilinin başladığı geçen perşembe günü Şırnak ve Silopi arasında yer alan Cudi dağında başlayan yangın, ancak üç gün sonra kontrol altına alındı. Görgü tanıklarına göre askerlerin havan atışı sonrasında başlayan yangına devletin müdahalesi yeterli olmadı.

Yakında bir baraj olmasına rağmen havadan helikopterle müdahale edilmeyen yangın, halkın çabalarıyla söndürüldü. Yangında yaklaşık 100 futbol sahasına denk gelen 100 hektarlık alanın etkilendi.

Mersin’de 40 hektarlık alan kül oldu

Mersin’in Gülnar ilçesinde inşaat çalışması devam eden Akkuyu Nükleer Santrali’nin yakınındaki ormanlık alanda sabah saatlerinde yangın çıktı. 40 hektar ormanlık alana zarar veren yangın saatler sonra kontrol altın alınabildi.

Yangın nedeniyle 200 kişinin yaşadığı Koçaşlı Mahallesi boşaltıldı.

Malatya’da 400 dönüm alan yandı

Hekimhan ilçesinde ormanlık alanda başlayan yangında yaklaşık 400 dönüm alan zarar gördü. Malatya Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri, rüzgarla hızlanan yangının yerleşim yerine sıçramaması için önlem aldı. Yangın, dört saat süren çalışmanın ardından kontrol altına alındı.

Yangından, ormanlık alanın yanı sıra mahallenin mezarlığındaki kuru otlar ve meyve bahçeleri de etkilendi. Bölgede soğutma çalışmaları sürüyor.

Ayvalık’ta vatandaşın erken müdahalesi ormanı kurtardı

Ayvalık’ta dün çıkan orman yangını ise çevredekilerin otomobilleri ve evlerinden getirdikleri yangın tüpleriyle büyümeden söndürüldü. Emekli ormancı Gökhan Balcı’nın vatandaşları koordine etmesi sayesinde orman yanmaktan kurtarıldı.

İtfaiye ekipleri su sıkarak yanan alanda soğutma çalışması yaptı. Alevler dört genç çam ağacına küçük çapta zarar verirken polis, yangınla ilgili soruşturma başlattı.

Avşa’daki yangın dün gece sürüyordu

Ancak yangın haberleri bununla da bitmedi. Marmara Denizi’ndeki tatil beldesi Avşa Adası’nın Yiğitler ve Pasgelmez mevkileri arasında bulunan çöplükte henüz belirlenemeyen bir nedenle dün çıkan yangın, şiddetli poyrazın da etkisiyle zeytinliklere sıçradı.

Yangına itfaiye ekipleri karadan müdahale ederken, Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı bir helikopter de denizden su alarak yanan bölgelere boşalttı.

Kırkağaç ve Çanakkale’de de yangın çıktı

Öte yandan dün Manisa’nın Kırkağaç ilçesinde ve Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Bektaş köyünde de yangın çıktı. Nedeni henüz bilinmeyen her iki yangın da akşam saatlerinde kontrol altına alındı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler