Covid 19 tedbirlerinin gevşetilmesi İstanbul’dan tüm illere virüsü taşıyacak

Türk Tabipleri Birliği Başkanı Pof. Dr. Sinan Adıyaman, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı, seyahat yasağının kaldırılması ile kafe ve restoranların açılması kararının halk sağlığı gözetilmeden, ekonomik çıkarların korunması için alındığını belirterek, “İstanbul’dan bütün illere bu virüsü taşıyacaklar” dedi.

Covid 19 tedbirlerinin gevşetilmesi İstanbul’dan tüm illere virüsü taşıyacak

 

Türk Tabipleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı, koronavirüs salgını nedeniyle yürürlüğe konulan şehirler arası seyahat kısıtlamaları ve restoran, kafe gibi işletmelerin kapatılması uygulamalarına 1 Haziran itibarıyla son verileceği kararını değerlendirdi. Adıyaman, Türkiye’de salgının devam ettiğini alınan kararların halk sağlığı gözetilmeden, ekonomik çıkarların korunması için alındığına işaret ederek, “İstanbul’dan bütün illere bu virüsü taşıyacaklar” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa’da son 14 günde kümülatif vaka sayısında en fazla artış kaydedilen beş ülke arasında Türkiye’nin de bulunduğunu açıklamıştı.Tele1’de yayımlanan Zeynel Lüle’nin hazırladığı ‘Gün Ortası’nın konuğu olan Prof. Dr. Sinan Adıyaman Türkiye’de salgının devam ettiğini ama hiçbir şey olmamış gibi her şeyin eskiye döndüğünü söyledi.  “İstanbul’dan bütün illere bu virüsü taşıyacaklar” diyen Adıyaman, "İstanbul’da hiç mi hasta kalmadı. Bu 1182 yeni vaka nerede? Hastalığı taşıyanların yüzde 80’inin semptomsuz taşıdığını biliyoruz. Siz açtınız İstanbul’dan tüm illere ulaşımı. Bir nevi bu virüsü gönderebilirsiniz. 65 yaş üstündekiler evde kalıyor bunda da bir eşitlik yok. 65 yaşın üzerinde işletme sahiplerine sokak serbest. Bu istisna bile önceliğin ne olduğunu gösteriyor. Halk sağlığından öte başka bir şey var o da ekonomik çıkarların korunması." diye konuştu.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler