Çorum Katliamı anıldı: ‘faşizme ölüm, halka hürriyet’

Çorum Katliamı anıldı: ‘faşizme ölüm, halka hürriyet’

1980 yılının Mayıs ve Temmuz aylarında meydana gelen, 57 kişinin hayatını kaybettiği, yüzlerce kişinin yaralandığı katliam nedeniyle düzenlenen anma etkinliğine katılan 5 bini aşkın yurttaş, Maraş, Çorum, Sivas ve Gazi katliamlarının sorumlularının ortaya çıkarılmasını istedi.

Çorum Katliamı’nda yaşamını yitirenler, 35. yılında anıldı. Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Hacı Bektaş Veli Kültür Vakfı Genel Merkezi, Alevi Kültür Merkezleri Derneği, Alevi-Bektaşi Federasyonu, Pir Sultan Abdal Derneği, KESK, HDP, CHP, EMEP, Halkevleri, Birleşik Haziran Hareketi, Halk Cephesi ve köy derneklerinin katılımı ile düzenlenen yürüyüşe binlerce yurttaş katıldı.

“29 Mayıs-4 Temmuz 1980 unutmadık, unutturmayacağız” yazılı bir pankartın açıldığı yürüyüş Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı Çorum Şubesi’nin önünden başladı. Yol boyunca katılımların artarak devam ettiği yürüyüşte Çorum’da yaşanan acı olayların faillerinin adalet önünde hesap vermesi istendi.

Kitle sık sık, “Faşizme ölüm, halka hürriyet”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “İnadına özgürlük”, “Çorum’u unutma unutturma”, “Gün gelecek devran dönecek, katiller halka hesap verecek” sloganlarını attı.

Anma programında Çorum Emek ve Demokrasi Platformu’na adına konuşan Sadık Eral, “Biz demokrasi güçleri olarak Çorum olaylarının yeniden araştırılmasını, tüm gerçeklerin gün ışığına çıkmasını istiyoruz. Bu halkı alevi-sünni diye bölerek kin tohumu ekenlerin ortaya çıkartılmasını ve yargılanmasını istiyoruz. Bunu ibreti âlem için istiyoruz. Suçlular cezasız kalmasın diye istiyoruz. Bu topraklarda bir daha kıyımlar katliamlar olmasın diye istiyoruz. Geçmişimizi başkaları yazdı, geleceğimizi biz yazalım” dedi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler