Çorlu tren katliamı davası: Duruşmayı takip eden gazetecilere engelleme

Çorlu’da 25 kişinin hayatını kaybetmesine ve 340 kişinin yaralanmasına neden olan tren katliamına ilişkin davaya devam edildi. Duruşmayı takip etmek isteyen gazetecilere dönük engelleme yaşandı.

Çorlu tren katliamı davası: Duruşmayı takip eden gazetecilere engelleme

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde 25 kişinin hayatını kaybettiği ve 340 kişinin yaralandığı tren katliamına ilişkin haklarında kamu davası açılan 4 sanığın yargılanması sürüyor.

Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesince halk eğitim merkezi salonunda devam edilen duruşmaya, tutuksuz sanıklar TCDD 1. Bölge Müdürlüğü Halkalı 14. Demir Yolu Bakım Müdürü Turgut Kurt, Çerkezköy Yol Bakım ve Onarım Şefi Özkan Polat, köprüler şefi Çetin Yıldırım ve hat bakım onarım memuru Celaleddin Çabuk, kazada hayatını kaybedenlerin yakınları ve yaralananlar ile tarafların avukatları katıldı.

Gazetecilere engelleme

Duruşmanın başlamasıyla gazetecilere yönelik engelleme gerçekleşti. Basın mensuplarının mahkeme salonuna bilgisayarla girmesi mahkeme kararıyla yasaklandı. Avukatlar bunun kaldırılmasını isterken, mahkeme bu talebi reddetti.

Sanık Turgut Kurt, duruşmadaki ifadesinde, menfezlerin bakım programlarına alınmasının bölge müdürü yetkisinde olduğunu söyledi.

Mühendislerin sahada keşif çalışması yaptığını anlatan Kurt, “Mühendislik işlerinde, bize bağlı mühendisler hasar tespit çalışması yapar. Ona göre eksik ve kusurlu yerlere müdahale yapılır. Olayın gerçekleştirdiği yerde de mühendisler balast tutucuya gerek görmemişler” diye konuştu.

Sanık Özkan Polat da bakım müdürlüğüne bağlı mühendislerin keşif sonrası gerek gördüğü yerlere müdahale ettiğini savundu.

Herhangi bir keşif çalışmasına katılmadığını beyan eden sanık Celalettin Çabuk ise yapılan işlemlerin kendisini aştığını ve keşif çalışmalarında yer almadığını söyledi.

Kazada yaralanan Ceyhan Kahveci, kaza öncesinde büyük bir sarsıntı yaşadıklarını belirterek, “Vagonların kopması sonucu basketbol topu gibi savrulduk ve tavana çarptık. Burnum kırıldı. Vücudumda ezilmeler meydana geldi. Şikayetçiyim” dedi.

Müdahil Remzi Güvenç ise “İki kızımı ve iki torunumu kaybettim. Hepsi toprağın altında. Davaya müdahil olmak istiyorum, şikayetçiyim” ifadelerini kullandı.

“Ahşap kalın çerçevesinin içindeki yaldızlı güneş figürünün üzerine yerleştirilmiş akrep ve yelkovanı ile zamanı yönettiği halde dünyanın kötü gidişatıyla zerre kadar alakadar olmayan duvar saati” betimlemesi gerçekten iyi işlenmiş, özenle kaleme alınmış, gerçekleri yansıttığından şüphe duyulmayacak bir kitap okuduğunuzu kanıtlamaya yeter.

Mahkemeye heyeti duruşmaya ara verdi.

(Evrensel)

Son Haberler

Popüler Haberler