Çoklu baro sisteminin ilk iki maddesi meclisten geçti!

TBMM Adalet Komisyonu'ndan CHP, HDP ve İYİ Parti'nin muhalefet şerhine rağmen geçen ve meclis genel kuruluna gelen Çoklu baro sistemi teklifinin ilk iki maddesi tartışmalarla geçen ilk günün sonunda AKP ve MHP oylarıyla kabul edildi.

Çoklu baro sisteminin ilk iki maddesi meclisten geçti!

AKP ve MHP’nin baroların yapısını değiştirmeyi hedeflediği, “çoklu baro” düzenlemesinin de içinde olduğu “Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”nin ilk iki maddesi, Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Kabul edilen maddelere göre;

Avukat sayısı 5 binden fazla olan illerde en az 2 bin avukatın imzası ile birden fazla baro kurulabilecek. Yani Ankara, İstanbul ve İzmir’de birden fazla baro kurulmasının önü açıldı.
Aynı ilde birden fazla baronun bulunması halinde baroya yazılma talebi herhangi bir baroya yapılabilecek.
Aynı ilde birden fazla baro varsa avukatlık stajının ikinci 6 aylık kısmı, staj yapılan baroya kayıtlı bir avukatın yanında gerçekleştirilebilecek.

28 maddelik teklifin kalan maddeleri üzerine görüşmeleri bugün devam edecek.

Dört gün süren görüşmelerin ardından ‘çoklu baro’ teklifi, 6 Temmuz’da TBMM Adalet Komisyonu’nda hiçbir değişikliğe uğramadan kabul edilmişti. Hızlıca Genel Kurul gündemine alınan teklife CHP, HDP ve İYİ Parti muhalefet şerhi koymuştu.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler