Çoğu çocuk 400 bin Suriyeli kayıt dışı çalışıyor!

Türkiye'ye gelen 2.2 milyon Suriyeliden, çoğunluğu çocuk 400 bininin kayıt dışı çalıştığına dikkat çekildi. Kayıtlı çalışan Suriyeli sayısı ise sadece 3 bin 686.

Çoğu çocuk 400 bin Suriyeli kayıt dışı çalışıyor!

Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin sayısı 2.2 milyona ulaştı. Suriyelilerden çoğunluğu çocuk 400 bin kişi kayıt dışı çalıştırılıyor.

Suriye'den gelenlerin 1 milyon 200 bini 18'den çocuk 

Hürriyet'ten Şebnem Turhan’ın haberine göre, Hacettepe Üniversitesi Göç ve Siyaset Araştırmaları Merkezi'nin (HÜGO) yaptığı araştırmanın sonuçları açıklandı.

Suriyelilerin en fazla olduğu 18 ilde beş aylık saha çalışmasıyla hazırlanan raporda, Türkiye’deki Suriyelilerden 1 milyon 200 bininin 18 yaşından küçük olduğu belirtilirken, ülkedeki Suriyeli sığınmacı sayısının beş yıl içinde 3 milyon 500 bine çıkabileceği vurgulandı.

400 bin kayıt dışı, 3 bin 686 kayıtlı çalışan var!

Okul çağındaki 600 bin çocuktan sadece yüzde 15-20’sinin eğitim alabildiği kaydedilen raporda, Suriyelilerin yüzde 90’ının kamplar dışında yaşadığına dikkat çekildi.

Araştırmayı yöneten HÜGO Müdürü Murat Erdoğan, sadece Antep’te 150 bin civarında, toplamda ise 400 bin civarında kayıt dışı çalışan Suriyeli olduğunu tahmin ettiklerini söyledi. Buna karşın sadece 3 bin 686 Suriyeli kayıtlı çalışıyor.

"Geçici koruma altındaki Suriyelilerin" çalışma hakları için bir düzenleme bulunmaması nedeniyle kayıt dışı ekonomi ve istihdamın çok yoğun olduğu, "çocuk işçilik" sorununun da yeniden gündeme geldiği raporda vurgulananlar arasında.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler