‘Çocuk gelin yoktur / Çocuk tecavüzü vardır!’ Uluslararası Karikatür Yarışması sonuçlandı

Don Quichotte e-Mizah Dergisi ve İstanbul Düşünce Derneği’nin düzenlediği “Çocuk Gelin Yoktur/Çocuk Tecavüzü vardır!” Uluslararası Karikatür Yarışması sonuçlandı.

‘Çocuk gelin yoktur / Çocuk tecavüzü vardır!’ Uluslararası Karikatür Yarışması sonuçlandı

Gelişmekte olan ülkelerin bir çoğunda, kız çocukları daha ergenliğe girmeden evlenmek zorunda bırakılıyor. Dünya üzerinde 18 yaş altı her 5 kızdan 1’inin genç yaşta evlendirildiği, bu evlilikler sırasında başlık parası alındığı ve bu çocukların kocaları tarafından şiddet gördüğü tespit edilmiştir.

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi zoraki çocuk evliliklerini yasaklamıştır. Fakat asıl sorun, bu bildirgede kaç yaşındaki çocuğun evlenmeye razı olabileceği açıkca belirtilmemiş, sadece yaşını doldurmuş her kadın ve erkeğin evlenebileceği belirtilmiştir. Bildirgedeki bu açık, caydırıcı olmaktan öte neredeyse teşvik edici bir nitelik taşımaktadır. Dünya genelinde, günde yaklaşık 39 bin kız çocuğu erken yaşta gelin oluyor! “Çocuk Gelinler”e; Hindistan, Bengladeş, Afganistan, Etiyopya, Tanzanya gibi ülkelerde daha sıkça rastlanılıyor.

Don Quichotte e-mizah dergisi ve İstanbul Düşünce Derneği’nin birlikte düzenlediği “Çocuk Gelinler” konulu 11. Uluslararası Karikatür yarışması sonuçlandı.

Sadece Türkiye’de değil dünyada bir çok ülkede gözlemlenen 18 yaş altı evlendirilen kız çocukları trajedisini konu alan “Çocuk Gelinler” karikatür yarışmasının jürisi Türk ve yabancı kadın karikatürcülerden oluştu.

Ödül töreni

31 Mayıs‘ta İstanbul‘da

İspanya’dan Adriana Mosquera, İran’dan Farzane Vaziri Tabar ve Shiva Zamanfar, Kolombiya’dan Elena Ospina, İtalya’dan Marilena Nardi, Meksika’dan Martha Barragan Mar, Brezilya’dan Natalia Forcat, Romanya’dan Nicoleta Ionescu ve Türkiye’den Saadet Demir Yalçın’ın yer aldığı seçici kurul, 62 ülkeden 419 karikatürcünün toplam 832 karikatürle katıldığı yarışmada ödüle değer bulunan çalışmaları üç gün boyunca büyük bir titizlikle inceleyerek belirledi.

Dünyanın değişik ülkelerinde yaşayan sanatçılar karikatürlerin yanı sıra videolu mesajlar da gönderdiler. Sosyal medyada yoğun olarak paylaşılan videolarda sanatçılar toplumları bu trajik konuyla ilgili duyarlı olmaya davet ediyorlar. Ödül töreni ve açılış sergisi 31 Mayıs tarihinde İstanbul Fulya Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek. Ödül törenine ve açılış sergisine tanınmış bir çok sanatçı, siyasetçi ve gazetecinin katılması bekleniyor. Sergi 1-15 Haziran arası İstanbul Nişantaşı Maji Gallery’de de izlenebilecek.

Seçici Kurul’un belirlediği ödül kazanan karikatürler şöyle:

 

  • Birincilik Ödülü: Angel Boligan (Meksika)
  • İkincilik Ödülü Endonezyalı sanatçı Jitet Kostana ve Yunanlı sanatçı Konstantinos Tsanakas arasında paylaştırıldı.
  • Üçüncülük Ödülü: Anne Derenne (İspanya)

Özel Ödüller:

  • “Don Quichotte Dergisi” Özel Ödülü: Mihai Ignat (Romanya
  • “İstanbul Düşünce Derneği” Özel Ödülü: Oleksy Kustovsky (Ukrayna)
  • “G&Partner Ajansı” Özel Ödülü: Hilal Özcan (Türkiye)
  • “Çağdaş Eğitim Vakfı” Özel Ödülü: Bernard Bouton (Fransa)
  • “Dedeman Hotel” Özel Ödülü: Vladimir Stankovski (Sırbistan)
  • “Integra Filder e.V.” Özel Ödülü: Luc Descheemaeker (Belçika)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler