Cizre’de kayyum Kürtçe afişleri söktü

Cizre'de Kürtçe eğitim veren okulları kapatan, Botan Dengbêj Evi'nde dengbêjlik adına bir şey bırakmayan kayyum, şimdi de belediye otobüsleri üzerindeki Kürtçe afişleri söktü.

Cizre’de kayyum Kürtçe afişleri söktü

Neredeyse herkesin Kürtçe konuştuğu Şırnak’ın Cizre ilçesinde belediyeye atanan kayyum kapatılan Kürtçe okulların ardından şimdi de belediye otobüsleri üzerindeki Kürtçe afişleri söktü. 17 Kasım 2016'da İçişleri Bakanlığı tarafından atanan kayyum sonrası sırasıyla Kürtçe eğitim veren Nûbihara Biçûkan Çocuk Kreşi, Berîvan ve Melayê Cizîrî ilköğretim okulları kapatıldı. Yüzlerce öğrencinin anadilde eğitim gördüğü okullar, Türkçe dini derslerin verildiği Kuran kurslarına dönüştürüldü. Belediye tarafından finanse edilen okullardaki eğitmenler de özelikle Hüda-Par ve AKP teşkilatlarından seçiliyor. 

Dengbêj evi diye bir şey kalmadı

Bununla da yetinmeyen kayyum yönetiminin, belediyede Kürtçe konuşan personelleri önce fişlediği, sonra da ya KHK ile ihraç edilmesini sağladığı ya da sözleşmesini feshettiği belirtiliyor. Belediye binasında birimlere asılan Kürtçe tabelaları ve Botan Dengbêj Evi'nde bulunan dengbêj fotoğraflarını indiren kayyum, üzerinde dengbêj fotoğrafların olduğu tabelayı da değiştirerek, tarihi evi Kürtçe bilmeyen personellere teslim etti. 

Musiki girişimi başarısız oldu

Denbêjlerin artık uğramadığı evde kayyum, kültürel ve dil asimilasyonuna hız vermek için Cizre Musiki Derneği'ni kurdu. Dengbêj divanlarının kurulmadığı evde bir dönem bazı yerel düğün sanatçıları bir araya getirilerek Türkçe eğitim verildi. Belediyenin bazı etkinliklerinde tepki toplamamak için repertuarlarına Kürtçe bir eser de sıkıştıran dernek, ilgi görmediği için faaliyetlerini durdurdu. 

Hizmet dili Türkçeleşti

Kayyumla birlikte Türkiye'nin batı metropollerinden alınan sözleşmeli ve kadrolu çalışanlarla da halk sokakta Türkçe konuşmaya zorlanıyor. Halk ve esnafla sürekli alışveriş halinde olan zabıta kadrosuna alınan 40 kadrolu zabıta esnaf ile Türkçe diyalog halinde. Hizmet dili Türkçeleşen belediye içerisinde çoğu personel işten atılma endişesi yüzünden halk ile Kürtçe diyalog kuramıyor.

Kürtçe afişler kaldırıldı

Belediye en son DBP'li yönetim döneminde alınan şehir içi otobüslerinin üzerindeki Kürtçe yazıları söktü. Türkçe ve Kürtçe olan afişler yerine sadece Türkçe afişler asıldı. 

MA

Etiketler: Cizre, kayyum, Kürtçe

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler