Cizre tank ve top atışı altında, sokağa çıkma yasağı devam ediyor

Cizre tank ve top atışı altında, sokağa çıkma yasağı devam ediyor

Şırnak Valiliği’nin ilan ettiği “sokağa çıkma yasağı” ile asker, polis ve özel harekat timlerinin halka yönelik saldırıların devam ettiği Cizre ilçesindeki çatışmalar sürüyor. Polis ve askerlerce yoğun ateş altına alınan çatışmaların yaşandığı mahallelerden biri olan Nur Mahallesi’ne yönelik 3. Tank Taburu’ndan top atışlarına da başlandı. Atılan topların isabet ettiği 3 evin yandığı öğrenildi. Yandığı belirtilen evlerde yaşayanların olup, olmadığı konusunda ise henüz bilgiye ulaşılamadı. Mahalleye yönelik yapılan top atışları sonucu HDP’li milletvekillerinin ile gazetecilerin bulunduğu bir evin yakınına da top mermisi düştü.

Cizre’de top atışlarının yapıldığı Nuh Mahallesi’nde bir kişinin ağır yaralandığı öğrenildi. Asker ve polisin yaralı kişiyi hastaneye kaldırmak için gelen ambulansı da “güvenlik gerekçesi” ile engellendiği edinilen bilgiler arasında. Cizre’de bulunan HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, Nur Mahallesinin top atışlarıyla vurulduğunu belirterek, bir kişinin ağır olduğunu, ancak güvenlik gerekçesiyle ambulansın mahalleye girmesi engellendiğini ifade etti. Başaran, “Nur mahallesine top ateşleri yapılıyor ve tanklarla girilmiş, bir ağır yaralı var ve ambulans giremiyor” dedi.

Cudi Mahallesi’nin tepelerine yerleştirilen zırhlı araçlardan polisin açtığı ateş sonucu 13 yaşında Cemile Çağırga adlı çocuk yaşamını yitirdi. Polis ablukası ve engelinden kaynaklı Çağırga’nın da cenazesi diğer yaşamını yitirenlerin cenazesi gibi evde bekletiliyor. Polis saldırısı sonucu Xusriya Camisi imamı olduğu öğrenilen bir kişinin de yaralandığı belirtildi. Nur Mahallesi’nde de saldırılar sonucu çok sayıda yaralının olduğu ifade edilirken, yaralılar arasında Cizre Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Süleyman Çağlı’nın abisi Salih Çağlı’nın da olduğu kaydedildi. Yaralıların hastanelere kaldırılması için gelen ambulanslar yine polis engeline takıldı.

Nur Mahallesi’ne girmek isteyen polis, Atatürk Lisesi’nin duvarlarını tanklarla yıkarken, yer yer mahalle içlerine araçlardan inen özel harekât polislerinin sızdığı bilgisi geldi. Yine Cudi Mahallesi’ne girmek isteyen devlet güçlerine gençler direnerek engel olduğu vurgulandı.

Son Haberler

Popüler Haberler