Cizre-Sur çatışmalarında ölen 183 kişinin kimliğini Adli Tıp 2 yıldır tespit edemedi

Cizre, Yüksekova, Şırnak, Nusaybin ve Sur’daki operasyonlar sırasında öldürülen 183 kişi kimsesizler mezarlıklarına gömüldü. Bu kişilerin kimliği hala belirlenebilmiş değil.

Cizre-Sur çatışmalarında ölen 183 kişinin kimliğini Adli Tıp 2 yıldır tespit edemedi

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Meclis’e sunduğu araştırma önergesinde sokağa çıkma yasakları süresince Cizre, Yüksekova, Şırnak, Nusaybin ve Sur’da yaşamını yitirenlerden 183’ünün kimsesizler mezarlığına defnedildiği bilgisini verdi.

Duvar’dan Hacı Bişkin’in haberine göre, Operasyonlar sırasında kendisinden haber alınamayan birçok kişinin akıbeti hala belli değil. En son iki gün önce Şırnak’ın Cizre ilçesindeki sokağa çıkma yasağı sırasında ‘vahşet bodrumları’ diye adlandırılan bölgede, kimliği belli olmayan bir kişinin de cesedine ulaşıldı.

Operasyonlar sırasında öldürülen 183 kişinin kimsesizler mezarlığına gömüldüğü tespit edilmiş durumda. Bu konuyu daha önce birçok kez Meclis gündemine taşıyarak soru önergesi veren HDP Şırnak Milletvekili Aycan İrmez, sadece Silopi, Cizre gibi ilçelerde en az 55 cenazenin kimsesizler mezarlığına defnedildiğini söyledi.

Beştaş’ın verdiği bilgiler

HDP’li Beştaş’ın Meclis’te verdiği araştırma önergesinde, Cizre’de 33 kişinin cenazesine ulaşılamadığı, Yüksekova’dan 45 kişinin Erzurum Kimsesizler Mezarlığı’na ve Nusaybin’de 59 kişinin ise farklı kimsesizler mezarlıklarına defnedildiği belirtildi. Ayrıca önergede Diyarbakır’ın Sur ilçesinde yaşamını yitiren 220 kişiden 24’ünün kimsesizler mezarlığına defnedildiği bilgileri yer aldı. Bu sayılara göre Cizre ve Silopi’deki 55 kişiyle birlikte, kimsesizler mezarlıklarına 183 kişi defnedildi.

‘Aileler büyük arayış içerisindeler’

Şırnak HDP Milletvekili Aycan İrmez ise birçok ailenin henüz cenazelerine ulaşamadığını belirterek, ailelerin cenazelerini bulmak için büyük bir arayış içerisinde olduklarını söyledi:

“Ailelerin çoğu Adli Tıp Kurumlarına kan vermiş ama birçok ailenin DNA sonuçları henüz çıkmamış. DNA sonuçları belli olan ailelerin sonuçları da çok geç çıkıyor. Bu da Adli Tıp Kurumu’nun işleyişinden kaynaklı. Adli Tıp Kurumları’nın işleyişi ve cenazelerin ailelere verilmesi konusunda daha önce Meclis’te vermiş olduğum birçok soru önergesi de mevcut. Ama ne yazık ki henüz bir sonuç alınmış değil.”

‘Şu an sonuçları herkes görüyor’

Cizre’de sokağa çıkma yasaklarının devam ettiği dönemde, ‘Cizre bodrumları’ olarak hatırlanan bölgede önceki gün bir cenaze bulundu. Şu an TOKİ konutlarının inşa edildiği bölgede sokağa çıkma yasağı kaldırıldığında insan uzuvlarının molozlarla birlikte şehrin dışına atıldığı da o dönem medyaya yansımıştı.

İrmez, bu durumdan yetkililerin sorumlu olduğunu ve o dönem yapılan işlemlerin hukuksuz olduğunu belirterek, şunları anlatıyor: “Hiçbir şey hukuka uygun olarak yürütülmedi, şu an bunun sonuçlarını herkes görüyor. Biz o bodrumlara heyet olarak gidip baktığımız zaman cenaze kokuları vardı. Savcılıktan diğer yetkililere kadar maalesef üstünkörü bir işleyişle cenazeler otopsilere gönderildi. Aileler normal şartlarda istedikleri gibi otopsilere istediği avukatla birlikte girebilirdi. Ama o dönem bu işlemlerin hiçbirine izin verilmedi. Ne yazık ki bazı şeyler örtülmeye çalışıldı. Biz o dönem özellikle bodrum katlarının olduğu alanda büyük bir keşfin yapılması gerektiğini ve bilirkişi raporlarının hazırlanması gerektiğini dile getirdik. Ama savcılık bodrum katlarının olduğu yere geldikten hemen sonra aracına binerek buradan ayrılmış. Yapılan tek şey bodrum katlarından geriye kalan her şeyi kaldırmak oldu. Böylece oraya yeni binalar yapılarak orada yaşanılan vahşeti insanlara unutturmak istediler.”

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler