Çin’i suçlama yarışında Almanya da kuyruğa girdi

Trump’ın ‘Çin’in salgının sonuçlarıyla yüzleşmesi gerekir’ çıkışının ardından Avusturalya Hükümeti bağımsız bir soruşturma komisyonu kurulmasını talep etmişti. Bu iki ülkenin ardından Almanya Çin'den açıklama istedi.

Çin’i suçlama yarışında Almanya da kuyruğa girdi

SiyasiHaber

Almanya Kalkınma Bakanı Gerd Müller, Çin yönetiminin koronavirüs salgınının nasıl başladığına dair bilgileri şeffaf bir şekilde paylaşması gerektiğini söyledi. Müller, “Çinliler, dünya çapındaki bu krizle ilgili olarak tamamen şeffaf olmak zorunda. Özellikle de virüsün ortaya çıkışı hakkında” dedi. Alman bakan, “Virüs Wuhan kentinde ilk görüldüğü anda Çin’in konuyu uluslararası bilgi alışverişine açması gerekirdi” ifadelerini kullandı.

 

Avusturalya bağımsız soruşturma istedi

Covid-19 nedeniyle Çin üzerindeki uluslararası baskı artarken Avustralya soruşturma açılmasını istedi.

ABD Başkanı Trump'ın 'Çin’in salgının sonuçlarıyla yüzleşmesi gerekir' derken Avustralya Hükümeti de uluslararası bir soruşturma talep etti.

Çin'in şeffaflığı konusunda çok ciddi kaygılarının olduğunu söyleyen Avustralya Dışişleri Bakanı Marise Payne, "Koronavirüs salgınını ilgilendiren sorunlar uluslararası bağımsız bir soruşturmayı gerektiriyor." dedi.

Marise Payne virüsün oluşumu, salgınla mücadele ve elde edilen bilgilerin diğer ülkelerle paylaşılması noktasında bilinmeyen detayların olduğunu ve bunun ancak bağımsız bir soruşturma sonucunda açıklığa kavuşabileceğini belirtti.

Kaynak: DW Türkçe

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler