Cihaner: Afrin’deki tutumumuzdan dolayı Kürtler nasıl oy verecek?

CHP Kurultayı’nda konuşan İlhan Cihaner, “Bu divanda bir arkadaşımız Afrin’e atılan bombaların üzerine imzasını attı. O ağızla çıkıp Deniz Gezmiş’i savundu. Peki, Kürt halkı, Afrin meselesindeki tutumumuzdan dolayı bize, ittifaka nasıl oy verecek?” dedi.

Cihaner: Afrin’deki tutumumuzdan dolayı Kürtler nasıl oy verecek?

 

CHP Genel Başkanlığı’na aday olan Parti Meclisi (PM) üyesi İlhan Cihaner, CHP 37’nci Olağan Kurultayı’nda konuştu. Cihaner, CHP yönetimi ve Genel Başkan Kemal Kılıçtdroğlu’na eleştirilerde bulundu. Kılıçdaroğlu’nu konuşma yapması ardından salondan ayrılmasına tepki gösteren Cihaner, “Bu bir iktidar kurultayı mı? Parti içi kurultay iktidarı. Genel başkan ve parti yöneticileri gitmeseydi buradan kimse ayrılmazdı. Sözde memleket meseleleri tartışılacak, buradan bir karar çıkacak ve bu kararı biz geleceğin Türkiye’sini kurmak için kullanacağız. Kurultayın amacı buydu değil mi? Neredeler? Bu ciddiyetsizlikle nasıl iktidara gideceğiz? Bu bir tiyatro” dedi.

 

Dokunulmazlık eleştirisi

Dokunulmazlıkların kaldırılması üzerine konuşan Cihaner, “Rejim değişikliğinde en önemli kavşaktır. Bizim milletvekillerimizi de vuracağı çok açıktı, tabanımız karşıydı, milletvekilleri ve PM karşıydı. Nasıl alındıysa 14 milletvekili, robot milletvekilleri, Türkiye’nin rejim değişikliğinin müsebbipleridir. Bunlar dokunulmazlığa evet dedi. Genel başkana sorarsak, ‘Ekmeleddin İhsanoğlu olsa aynı kararı veririm, dokunulmazlık olsa aynı kararı veririm’ diyor. Bu mu marjinallik, karşı çıkmak mı marjinallik?” diye konuştu.

 

Kürt halkı nasıl oy verecek?

Cihaner, savaş tezkereleri konusunda da CHP yönetimine sert eleştiriler yöneltti. Cihaner, şöyle konuştu: “Çok öfkelendim. Savaş tezkerelerine ‘Evet’ dedik. Hiçbir savaş tezkeresine ben ‘Evet’ demedim. Sahte bir yerlilik ve millilik anlayışıyla Ortadoğu halklarının gözyaşına boğulmasına partimizin resmi görüşü, şimdi burayı terk edenler, ‘Evet’ dedi. Milli olacağız ya! Başka bir şey daha. En büyük derdimiz sahte sol arkadaşlar. Burada sahneye çıkan herkes Atatürk diyor, Deniz Gezmiş diyor. Deniz Gezmiş, Ortadoğu halkları için, mazlum Filistin halkı için çatışmaya gittiğini hepimiz biliyoruz. Ama bu divanda bir arkadaşımız (CHP Aydın Büyükşehir Belediyesi Başkanı ve 37. Olağan Kurultay Başkanı Özlem Çerçioğlu) Afrin’e atılan bombaların üzerine imzasını attı. O ağızla çıkıp Deniz Gezmiş’i savundu. Burada telaffuz etti. Peki, Kürt halkı, Afrin meselesindeki tutumumuzdan dolayı bize, ittifaka nasıl oy verecek? İttifak, ittifak diyoruz.”

(MA)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler