Çiğli Belediyesi cinsiyetçi dile dikkat çekti: Eşitlik dilde başlar

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne özel bir çalışma hazırlayan Çiğli Belediyesi "Eşitlik dilde başlar" diyerek kentin birçok yerine astığı afişler ile dildeki cinsiyet ayrımcılığına dikkat çekti.

Çiğli Belediyesi cinsiyetçi dile dikkat çekti: Eşitlik dilde başlar

 

SiyasiHaber

İzmir'e bağlı olan Çiğli Belediyesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel bir çalışma hazırladı. Çiğli Belediyesi caddelerin dört bir yanına cinsiyet ayrımcılığına dikkat çeken afişler astı.

Dilde kalıplaşmış cinsiyetçi söylemlerin üzerinin çizildiği afişlerde, bu kelimelerin yerine kullanılacak doğru ifadelere dikkat çekildi.

 

Başkan Gümrükçü. Eşitlik dilde başlar 

Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, afişleri resmi twitter hesabından paylaşarak, “Eşitlik dilde başlar” ifadelerini kullandı.

83mEpe

 

  • Kadının dil aracılığıyla da baskı altında tutulduğu ve toplumun hemen her alanında olduğu gibi dilde de kadın aleyhine cinsiyetçilik olduğu ortadadır. Medya da kullanılan cinsiyetçi dil ise kadının dil aracılığı ile baskı altında tutulduğu başka bir araçtır. Bizler de SiyasiHaber olarak "Eşitlik dilde başlar" şiarını savunuyor ve Kadın Odaklı Haberciliğe vurgu yapıyoruz.

 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler