‘Payitaht’ için tabletlere hücum

SEÇTİKLERİMİZ–Çiğdem Toker,Cumhuriyet’e yazdı:TRT’nin paraya ihtiyacı hiç bitmiyor. 7 bin personeli var ama programları dışarı yaptırıyor, yüz milyonlar ödüyor.Sanayicilerin yıllar süren elektrik payı şikâyeti geçenlerde giderildi ama şimdi oradan ortaya çıkan kayıp “bu millet”in yeni cep telefonları ve tabletleri üzerinden kapatılmaya çalışılacak.

‘Payitaht’ için tabletlere hücum

Cep telefonu ve tablet satışla­rından TRT’ye gelir olarak ak­tarılan yüzde 6 bandrol vergisi, yüzde 10’a çıkarıldı. 
Neden mi? 
Muhalefet partilerinin haber ve etkin­liklerine yer ayırmayan TRT, daha çok Payitaht Abdülhamit, daha çok Diriliş Ertuğrul dizisi yaptırsın, bir siyaset tak­tiği olarak “vatan hainliği”, “bölücülük”, “hıyanet”, “düşmanlık” kavramları daha çok prim yapsın, AKP, yeni Osmanlıcı dizilerle milliyetçi muhafazakâr tabanı daha çok konsolide edebilsin diye.

***

TRT referandum süreci boyunca muhalefete neredeyse hiç yer ayırmadı. Uluslararası haber ajanslarının canlı yayımladığı Adalet Mitingi’ni halka du­yurmadı. 
Ama tarafsız yayıncılık yapmadığı kamunun tamamından daha çok para isteme hakkını kendinde görüyor. Diriliş’i izlemeyen, tarafsız habercilik yapmadığı için TRT Haber’i izlemeyen herkes yeni satın alacağı tablet ve cep telefonlarından artık TRT’ye daha çok para ödeyecek. 
Çünkü TRT’nin paraya ihtiyacı hiç bitmiyor. 7 bin personeli var ama prog­ramları dışarı yaptırıyor, yüz milyonlar ödüyor. Sanayicilerin yıllar süren elektrik payı şikâyeti geçenlerde giderildi ama şimdi oradan ortaya çıkan kayıp “bu millet”in yeni cep telefonları ve tabletleri üzerinden kapatılmaya çalışılacak.
Oysa CHP’li Barış Yarkadaş, TRT bandrol payını avukat Turan Aydoğan aracılığıyla Danıştay’a götürmüştü ve yürütmenin durdurulması kararı çık­tığı için haklı olarak sevinçliydi. Bu sabahki Resmi Gazete’yle anlaşıldı ki, Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu, “yapılan hatayı” (!) kısa sürede fark ederek yürütmenin durdurulması isteminin kabulüne ilişkin kısmın kaldı­rılmasına karar vermiş. 
Karışık geliyor olabilir. Anlaşılır kılmak için biraz daha rakam verelim. (Hayır dalga geçmiyorum.)
Şu veriler 2015 yılı Sayıştay Raporu’ndan (Aktaran: TBMM KİT Ko­misyonu üyesi Atilla Sertel) 
• Personel sayısı 7 bin 473
• Toplam gelir: 1 milyar 776 milyon TL. 
Bu tutarın 843 milyon TL’si elektrik payı, 679 milyon TL’si bandrol. (Kalan 224 milyon TL’si de yasada sayılan di­ğer beş gelir kaleminden. 
• Personel gideri: 581 milyon TL 
TRT yaklaşık 1.8 milyar TL’lik geliri­nin 1.1 milyar TL’lik kısmını “dışarıdan sağlanan fayda hizmetlere” ödemiş. Bunun 513.3 milyon TL’sini kurum dışı yaptırılan ve kiralanan programlara ya­pılan ödemeler oluşturuyor.

***

Şimdi gelelim 2016’ya (Aktaracağım bilgiler de -zaten yer aldı- CHP’li Barış Yarkadaş’ın Bilgi Edinme Kanunu’na göre edindiği). 
• Personel sayısı 6 bin 760.
• Toplam gelir: 1 milyar 772 milyon TL
(Bu tutarın 793.4 milyon TL’si elektrik payından, 962.1 milyon TL’si bandrolden 
• Yıllık personel gideri 660 milyon TL. 
(2015 Sayıştay raporuyla karşılaş­tırıldığında personel sayısında 283 kişilik bir azalma görünmesine karşın, personel harcamasında 79 milyon TL artış kaydediliyor. Yani 2015 yılı Sa­yıştay raporu verileri ile Bilgi Edinme Kanunu’na göre aktarılan 2016 yılı verileri arasındaki kıyaslamaya göre, görünüyor.) 
Dış yapım adı altında yaptırılan program­lara ödenen para 753 milyon 500 bin TL. 
Sadece “program” bazında baktığı­nızda, 2015’ten 2016’ya, bir yılda 240 milyon TL’lik artış var. Bu paraların bir yerden bulunması lazım. 
O halde: Yeni payitahtlar için vatan­daş tabletlerine hücum. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler