CHP'lilerin İstanbul Üniversitesi'ne girmesine izin verilmedi

CHP heyetinin, tahliyesine karar verilen İstanbul Üniversitesi Botanik Bahçesi'ni ziyaret etmesine izin verilmedi. Karara tepki gösteren CHP milletvekili Ali Şeker, "Bu bitkiler bulunduğu yerden söküldüğü taktirde bu kültür ve bu genetik türler yok olacak" dedi.

CHP'lilerin İstanbul Üniversitesi'ne girmesine izin verilmedi

Sözcü'den Seda Önceler'in haberine göre: Diyanet'e devredildiği için tahliyesine karar verilen İstanbul Üniversitesi Botanik Bahçesi'ne giden CHP'li heyet içeriye alınmadı. Duruma tepki gösteren CHP İstanbul milletvekili Ali Şeker "Bu bitkiler bulunduğu yerden söküldüğü taktirde bu kültür ve bu genetik türler yok olacaktır." dedi. Üniversite yönetiminin toplantısından ise "Temmuz sonuna kadar bahçe tahliye edilecek" kararı çıktı. Bahçenin nereye ve nasıl taşınacağı ise hâlâ bilinmiyor'' ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin en eski, dünyanın ise en saygın botanik bahçelerinden biri olan İstanbul Üniversitesi Botanik Bahçesi’nin müftülük hizmetlerinde kullanılmak üzere Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsis edildi.

Önceki hafta da tahliye işlemi için düğmeye basıldı. Ancak bahçe için yeni bir yerin tahsis edilmemesi tartışmaları alevlendirdi. Bu durumu Fatih Belediyesi Meclisi'nin gündemine getiren CHP'li üyeler de CHP İstanbul milletvekili Ali ŞekeR'in başkanlığında bir heyet oluşturarak, konu hakkında bilgi almak ve inceleme yapmak için Botanik Bahçesi'ne gittiler.

CHP'li Şeker tepki gösterdi

Sabah saatlerinde Botanik Bahçesi'nin de bulunduğu kampüse gelen heyet, içeriye alınmadı. Kapıdaki görevliler “Rektörlüğü talimatı var. İçeriye alamayız” deyince, CHP İstanbul milletvekili Ali Şeker “Bir milletvekili nasıl üniversite binasına alınmaz” diye tepki gösterdi.

''Sökülürlerse yok olacaklar''

Şeker “Burası 85 yıl öncesinden başlayan çalışmalarla kurulmuş, İstanbul Üniversitesi'ne bağlı  İstanbul'un en eski Botanik  bahçesi. Burada türü tükenmekte olan bitkiler tekrardan canlandırılıp, doğayla buluşturuldu. Bu bitkiler bulunduğu yerden söküldüğü taktirde bu kültür ve bu genetik türler yok olacaktır. Biz 15 dönümlük bu alanın müftülüğün gezi ve çiçek bahçesi olarak kullanılmasını doğru bulmuyoruz. Müftülüğün bu ihtiyaçları başka yerlerde karşılanabilir. Hızla yok olmakta olan ormanlarımızdaki ağaçları koruyacak olan öğrencilerin bir labaratuvara ihtiyacı var.” diye konuştu.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler