CHP'li Yüksel'den 'Muharrem İnce' yorumu: Onunla yola çıkılmaz

Muharrem İnce’nin kaybettiği Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası ‘Olağanüstü CHP Kurultayı’ için başlattığı imza hareketinde onunla birlikte hareket eden Alaattin Yüksel, Muharrem İnce’yi “güven veren bir arkadaş değil”, Kemal Kılıçdaroğlu’nu ise “HDP’yi görmezden gelerek başarıyı kendi hanesine yazmaya çalışıyor” diye eleştirdi.

CHP'li Yüksel'den 'Muharrem İnce' yorumu: Onunla yola çıkılmaz

Muharrem İnce’nin kaybettiği Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası ‘Olağanüstü CHP Kurultayı’ için başlattığı imza hareketinde onunla birlikte hareket eden Alaattin Yüksel, Muharrem İnce’yi “güven veren bir arkadaş değil”, Kemal Kılıçdaroğlu’nu ise “HDP’yi görmezden gelerek başarıyı kendi hanesine yazmaya çalışıyor” diye eleştirdi.

Egepostası’ndan Yusuf Tomruk’un haberine göre, CHP’nin 3 dönem seçimle İzmir İl Başkanlığı’nı kazanan, bir dönem İzmir milletvekilliği ve Genel Başkan Yardımcılığı da yapan Alaattin Yüksel, geçtiğimiz günlerde parti kuracağını açıklayan Muharrem İnce’nin tutumunu değerlendirdi. CHP'li Yüksel, özetle Muharrem İnce’nin hem parti hem de toplum nezdinde güvenilir bir isim olmadığını savunurken CHP yönetiminin ‘Demokrasi cephesi’ oluşturmak adına parti ilkelerinden taviz verdiğini düşünüyor. Yüksel, Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nu parti içi tek adamlık yarışında görürken, yerel seçim başarısını da kendi hanesine yazmasının sıkıntılar yaratacağını düşünüyor.

‘Parti kurmayı gerektirecek herhangi bir koşul bulunmuyor’
“Yaklaşık iki yıl önce imza hareketinde Muharrem İnce ile birlikte hareket etmiştiniz, parti kurma girişimi hakkında düşünceleriniz nelerdir?” sorusuna yanıt veren CHP’li Alaattin Yüksel: “Birliktelik o gün şartları  içindi… Artık Muharrem İnce ile bir alakamız ve siyasi bir ortaklığımız kalmadı. Kendisini çok uzun zamandır tanırım. Tutarlı bir arkadaş değil. Arkasından da kimsenin gideceğini düşünmüyorum. CHP yönetiminin elbette bir çok hatası var ama, Muharrem İnce’nin ayrı bir parti kurmasını gerektirecek herhangi bir koşul bulunmuyor. Zaten koşullar oluşsa da ayrı bir parti kurma işi Muharrem İnce’nin tek başına yapacağı bir şey olmaz. Artık güven veren bir arkadaş değil toplum nezdinde” diye konuştu.

‘Güven veren birisi değil’
‘İktidarın kendisini teşvik ettiği yönünde iddialar için ne diyeceksiniz?’ sorusuna yanıt veren Yüksel “Onu bilemem, niyet okuyarak ağır bir ithamda bulunmak istemem. Ama yaptığı iş değil. Onu söyleyebilirim… Maalesef ne partide ne de toplumda güven veren birisi değil” dedi.

‘O zaman da endişelerim vardı, şimdi daha fazlası var’
‘İnce’nin bu hamlesinin İzmir de bir karşılık bulacağını düşünüyor musunuz? Sorusuna yanıt veren Yüksel “Ben çok önemli bir karşılık bulacağını düşünmüyorum. Cumhurbaşkanlığı seçimi süreci öncesinde de güvenmezdim, ama seçim süreci sırasında hakikatten önemli bir ivme kattı, yakaladı. Oradan toplumun gönlünde bir yer ettiyse bunu partimiz olarak değerlendirmek istedik, tek amacımız buydu. Onun için imza meselesinden önce Genel Başkan’a çağrıda bulunmuştum ‘İnce’yi de yanınıza alın partiyi beraber yüceltin’ diye. Bunu da Kemal Bey milletvekili grubunu yönetir, Muharrem İnce’de bütün Türkiye’yi dolaşır diye düşünmüştüm.  O zaman da yapabilir mi diye endişelerim vardı, şimdi daha fazlası var” diye konuştu.

‘Onunla yola çıkılmaz’
Muharrem İnce’yi Yolava il başkanlığı döneminden beri tanıdığını belirten CHP’li Yüksel “Benim İl Başkanlığım döneminde o da Yalova il başkanıydı. Parti yönetimine karşı onunda içinde olduğu bir hareket başlatmıştık. Kendisi o zaman bizi ilk başlarda provoke edecek kadar desteklemiş, sonra Genel Başkan’a ‘Ben ettim sen etme’ diyerek hareketi satarak bizi yarı yolda bırakmıştı. Onunla yola çıkılmaz” diye konuştu.‘Birinci derecede sorumlu olan liderdir’
37. Olağan Kurultayı ve sonrası değerlendiren CHP’li Yüksel “Kurultay sonrası bir şey değiştiğini düşünmüyorum. MYK’yı henüz görmedik ama önemli de değil. Kemal Bey ilk geldiğinde bir umut oldu. Ben de ilk değil ama ikinci MYK’sında da birlikte çalıştım. O günden bu güne yüzden fazla genel başkan yardımcısı değiştirdi. AKP’nin bu kadar kötü yönetimine rağmen CHP bir ivme kazanamıyorsa, birinci derecede sorumlu olan da liderdir” diye konuştu.


‘CHP içi tek adamlık arayışına girdi’
Yerel seçimlerdeki başarının parti içinde salt Genel Başkan’ın başarısı olarak görülmesini de eleştiren CHP’li Yüksel “Yerel seçim sonrası gelen sonuçlar sonrası Genel Başkan etrafının da desteğiyle kendini hala güçlü sanıyor. Parti içi demokrasiyi kenara bırakıp, CHP içi bir tek adamlık arayışına girdi. Bu daha da tehlikeli bir şey.  Son seçimlerde Türk halkı; Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle AKP yönetiminden sıkıntı yaşadığı için kazanılacak adayın arkasında güçlerini birleştirdi. Türk ya da Kürt HDP seçmeninin HDP’nin üç büyük şehirde aday çıkartmaması ve diğer büyükşehirlerde destekleme kararı alarak tutarlı bir şekilde davranmasını seçimlere çok büyük bir katkısı oldu. Bunu hiç olmamış gibi yokmuş gibi görmezlikten gelmek başarıyı da kendi hanesine yazmak, demokrasi cephesi oluşturulmasında sıkıntılar yaşanır diye düşünüyorum” dedi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler