CHP'li Veli Ağbaba: Polis ve bekçi şiddeti münferit değil sistematik

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, polis ve bekçi şiddeti vakalarını Meclis gündemine taşıyarak araştırma önergesi verdi.

CHP'li Veli Ağbaba: Polis ve bekçi şiddeti münferit değil sistematik

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, TBMM’ye sunduğu araştırma önergesinde, artan polis ve bekçi şiddetinin araştırılmasını istedi.

Yaşanan olayların münferit değil sistematik olduğunu belirten Ağbaba, “Sadece birkaç gün içerisinde yaşanan söz konusu şiddet olaylarının -yaşanış biçimleri ve olayların sonrasında gerçekleşen süreçler göz önünde bulundurulduğunda- münferit vakalar olarak değerlendirilemeyeceği ve sistematik şiddetin örnekleri olduklarını tespit etmek mümkündür. Tüm bu görüntülerin ancak sosyal medyaya yansımasıyla ortaya çıktığı da düşünüldüğünde, Türkiye çapında kolluk kuvvetlerinin halka yönelik uyguladığı kontrolsüz kuvvet ve şiddet örneklerinin bilinenden çok daha fazla olması muhtemeldir” dedi.

 

‘Bekçi sistemi ölü doğmuş bir sistem’

Bekçilik sisteminin ilk andan itibaren hatalar silsilesiyle inşa edildiğini ve bugün yaşanan olayların geçmişteki hataların da kaçınılmaz bir sonucu olduğunu kaydeden Ağbaba, sistemin kayırma ve iktidar yandaşlığı üzerinden kurgulanması sebebiyle ölü doğduğunu belirtti.

Ağbaba, “Bekçilerin, iktidar tarafından korunup kollandığına ve devlet ciddiyeti ile devlet içi hiyerarşinin dışında konumlandırılarak devlete değil doğrudan bir siyasi partiye güdümlü bir örgütlenmeye sahip olduğuna dair kuşkular artmaktadır. Kamuoyundaki bu kuşkular, bekçilerin işlerinin ehli olmaktan uzak insanlardan seçildiği yargısıyla kesişmektedir. Bekçilik müessesine duyulan temkinli güven, yerini olumsuz deneyimlere dayalı derin bir güvensizliğe bırakmaktadır. Bekçiler hakkındaki bu kamuoyu algısının, yaşanan olumsuz olaylarla gitgide pekişmesi de bekçilik sisteminin ölü doğmuş bir sistem veya başarısız bir girişim olarak değerlendirilmesi gerektiği yönündeki tespitin haklılığını destekler niteliktedir” şeklinde konuştu.

 

‘Cumhuriyet Halk Partisi halkın yanındadır’

Hukuk dışı eylemlerde ısrar eden ve yetkilerini aşmakta tereddüt etmeyen kolluk kuvveti unsurlarının Saray tarafından teşvik edildiğini ve kolluk kuvvetlerince işlenen suçlara karşı cezasızlığın kamu düzeninin en büyük düşmanı olduğunu ifade eden Ağbaba, polislerin ve bekçilerin halk yararına değil; halka düşman eylemlerindeki artışın son derece tehlikeli olduğunu belirtti.

 

Ağbaba şöyle konuştu:

“Vatandaşın can ve mal güvenilirliğinin, yeterince eğitimi olmayan, liyakatsiz süreçler sonrası işe başlatılan, işe giriş aşamasının ardından da torpil sayesinde korunmaya devam edilen, tecrübesi şaibeli ve iletişim yeteneklerinden yoksun kişilere teslim edilmesi bu yaşanan şiddet olaylarının temel sebebi olarak görünmektedir. Mevcut hükümet döneminde kolluk kuvvetleri özelinde de artık kronikleşen bu ciddi olumsuzlukların, kamu güvenliğini tehlikeye atmaya devam edeceği, toplumsal huzuru bozacağı, vatandaşların hukuka ve kolluk kuvvetlerine olan güvenini tamiri imkânsız biçimde tahrip edeceği de açıktır.”

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler