CHP'li Özel: AKP'nin geçiş üstünlüğü var

CHP’li Özgür Özel, AKP’li vekillerin verdiği kanun tekliflerinin ‘geçiş üstünlüğü’ ile 48 saatte görüşülmeye başlandığını ifade etti.

CHP'li Özel: AKP'nin geçiş üstünlüğü var

Grup Başkanvekili Özgür Özel’in, Meclis Başkanı Binali Yıldırım’a verdiği yazılı başvuru ile Meclis işleyişinde yaşanan adaletsizliği gözler önüne serdi. AKP’li vekillerin verdiği kanun tekliflerinin ‘geçiş üstünlüğü’ ile 48 saatte görüşülmeye başladığını belirten Özel diğer partilerden gelen tekliflerin Meclis başkanlığında günlerce bekletildiğini vurguladı.

AKP’li vekillerin verdiği kanun tekliflerinin 48 saat içinde görüşülmeye başlandığını açıklayan CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel yazılı başvurusunda, “Adalet ve Kalkınma Partisi Grubu dışındaki siyasi parti gruplarından ya da grubu bulunmayan siyasi partilerden TBMM Başkanlığı’na sevk edilen teklifler günlerce Başkanlığınızda bekletilmektedir” ifadelerini kullandı.

AKP milletvekillerinin verdiği tekliflerin “İçtüzüğe uygunluk denetimi yapılmadığı ve jet hızıyla ihtisas komisyonlarına gönderildiği anlaşılmakta” diyen Özel, Meclis Başkanlığın bu tutumundan dolayı Meclis İçtüzüğü’nün 37’nci maddesindeki 45 gün kuralının amacına uygun kullanılamadığını ifade etti.

“Adalet ve Kalkınma Partisi’ne üye olanlar tarafından imzalanan kanun tekliflerinin geçiş üstünlüğü bulunmamaktadır. Diğer siyasi parti gruplarından ya da grubu bulunmayan siyasi partilerden gelen tekliflerin makamınızda günlerce bekletilmesi uygulamasına son verilmesi” gerektiği belirtilen yazıda Özel, gelen tüm kanun tekliflerinde aynı hassasiyetin gösterilmesi zorunluluğunun altını çizdi. Özel, çözüm önerisi olarak şu ifadeleri kaleme aldı: “TBMM Başkanı olarak tarafsızlığınıza da halel getiren kanun tekliflerine bu yaklaşımınızın gözden geçirilerek tüm milletvekillerine eşit davranmanız konusunda hassasiyet göstermenizi beklemekteyiz.” 

Evrensel

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler