CHP'li Haluk Pekşen: 'Türkiye fındığı uluslararası tekele teslim etti'

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen Karadeniz Bölgesi’nde yaşanan fındık sorununa dikkat çekti. Trabzon’un Arsin İlçesinde fındık üreticileriyle görüşen Pekşen “gördüğümüz durum gerçekten dehşet verici” dedi.

CHP'li Haluk Pekşen: 'Türkiye fındığı uluslararası tekele teslim etti'

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) fındığın fiyatını 10-10,5 TL olarak belirlemesi üzerine fındık üreticileri tepki göstermişti. 

Cumhuriyet Halk Partisi Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, Trabzon'un Arsin ilçesinde fındık üreticileriyle görüştü. 

Ankara’da Çerezci’de fındığın 74 Lira olduğunu kaydeden Pekşen “Fındığın kabuğu ile içerisi ile arasında orantı vardır. %50 kabuğu %50’de içi kabul edilir buna 50 randıman diyoruz. Bu sene böyle değil kabuğu 60 randıman için 40 geliyor. Maalesef fındığın içerisi yok. Karadeniz bölgesindeki yoğun HES’ler nedeni ile iklim bozuldu. Fındıktaki kalite iyice çöktü" dedi. 

Türkiye’nin fındığı Uluslararası tekele teslim ettiğini vurgulayan Pekşen "Çiftçimiz fiyat için 5 lira veya 8 lira arasında satabiliyorlar. O da vadeli 8 lira diyorlar. Bir ülkede devlet kendi endüstrisini yönetemezse yabancılara terk ederse ne tüccar ne işçimiz kazanabilir. Türkiye Uluslararası bir tekele teslim etti. Tek el belirliyor fındığı.  Görüyorsunuz fiyatları.  3 Ton fındık üreten birisi 4 kişilik ailesi varsa şimdiki fiyatlarla açlık sınırı altında yaşayacaktır. Büyük bir gelecek kaygısı ile yaşamaya devam edecektir. Karadeniz her alanda kaybetti. 15 yıl inanılmaz destek verdiği siyasi iktidarla büyük bedel ödemenin ne yazık ki sonuçlarını yaşar hale geldi. Karadeniz’in kaderini kendisini belirledi, işte fındık işte Karadeniz’in kaderi." dedi.

Yurt Gazetesi 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler