CHP'li Gülay Yedekçi: 2017'de 20 çocuk babaları tarafından öldürüldü

İstanbul'da kadın ve çocuk cinayetleri protesto edildi. Basın açıklamasında konuşan CHP milletvekili Gülay Yedekçi, 2017 yılında 20 çocuğun babaları tarafından öldürüldüğünü söyledi.

CHP'li Gülay Yedekçi: 2017'de 20 çocuk babaları tarafından öldürüldü

Gülay Yedekçi Hanımevi grubu, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve CHP Kadın Kolları, kadın ve çocuk cinayetlerine dikkat çekmek için İstanbul’da yürüyüş düzenlendi.

İstiklal Caddesi’nde yapılan yürüyüşte, “Kadınlarımızı çocuklarımızı koruyamadık. Özür dileriz”, “Baba canımı yakma”, “Ben de yaşamak istiyorum” yazılı dövizler ve pankartlar taşınırken, “Çocuklar ölmesin” sloganı atıldı.

2017’de 20 çocuk babası tarafından öldürüldü

Galatasaray Meydanı’nda son bulan yürüyüşüm ardından CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekçi, basın açıklaması yaptı. Yedekçi, “Çocuklar öldürülüyor. Hem de babaları tarafından öldürülüyor. Bunu kabul edemeyiz. Buna bir dur demek lazım” şeklinde konuştu.

2017 yılında 20 çocuğun babaları tarafından öldürüldüğü belirten Yedekçi, “Bu çocuklar sadece kadınlara karşı kendilerini ispatlamak isteyen egosu yüksek zavallı cani babalar tarafından öldürülüyor. Kadının kendisini terk etmesini hazmedemeyen zavallı adamlar çocuklarını öldürüyorlar. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir” dedi.

‘Artık buna dur dememiz gerekiyor’

Babaları tarafından öldürülen iki çocuğun annesinin, “Çocuklarımın emzikleri elimde kaldı” ifadesini hatırlatarak elindeki emzikleri gösteren Yedekçi, “Geçtiğimiz günlerde iki çocuğunu kaybeden annenin elinde emzikleriyle kaldığını gördük. Yarım kalan biberonunu gösteriyordu, ‘çocuğum sütünü bitiremeden öldürüldü’ diyordu. Artık buna dur dememiz gerekiyor. Bütün kadınlar, bütün duyarlı insanlar yan yana gelmeli ve bu konuda bir çalışma yapmalıdır” diye konuştu.

409 kadın öldürüldü, 387 çocuk cinsel istismara uğradı

2017 yılında 409 kadının erkekler tarafından öldürüldüğünü, 387 çocuğun da cinsel istismara maruz kaldığını ifade eden Gülay Yedekçi, daha çok duyarlılığa ihtiyaç olduğunu dile getirdi. Yedekçi sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir anne 6 ay önce kocası tarafından bıçaklanıyor. Daha sonra ‘Bu adamın silahı var. Beni ve çocuklarımı koruyun’ diyor. ‘Baktırdık, silah yok’ diyorlar. ‘Arabasına bakın’ diyor. ‘O zaman arama izni gerekli’ diyorlar. Ve, ‘500 liraya iki çocuğumu kaybettim’ diyor. 500 liraya internetten silah alıyor ve o çocuklar hayatını kaybediyor. Babaları tarafından öldürülüyor.” 

(DHA)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler