CHP'den 'yeşil toplu troller' için suç duyurusu

Başak Demirtaş'a yönelik cinsiyetçi saldırılarılara tepki gösteren ve 'yeşil toplu hesaplar' hakkında yaptığı açıklamalar nedeniyle benzer saldırılara uğrayan Canan Kaftancıoğlu için CHP yargıya başvurdu. Twitter profillerinde yeşil top simgesi kullanan saldırganlar hakkında kamu davası açılması talep edildi.

CHP'den 'yeşil toplu troller' için suç duyurusu

 

CHP İstanbul İl Hukuk Komisyonu, İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında sosyal medyadan cinsiyetçi saldırıda bulunan kişiler hakkında suç duyurusunda bulundu. Twitter profillerinde yeşil top simgesi kullanan bu kişiler hakkında hakaret, iftira, tehdit, kişilik haklarına saldırı ve kişilerin huzurunu bozmak suçlamalarıyla kamu davası açılması talep edildi.

HDP’nin eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş hakkında cinsiyetçi saldırıda bulunan hesaplarda ‘yeşil top’ simgesi olduğunu ve bu simgenin AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal’ın çağrısı ile kullanılmaya başlandığını belirterek duruma tepki gösteren CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na yönelik sosyal medyada çok sayıda cinsiyetçi saldırı gerçekleşti. CHP İstanbul İl Hukuk Komisyonu da Kaftancıoğlu hakkında tehdit, hakaret, cinsiyetçi küfür içeren paylaşımlarda bulunan hesaplarla ilgili harekete geçti. Komisyon üyesi avukatlar, İl Başkanı Kaftancıoğlu adına cinsiyetçi saldırıda bulunan kişiler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunda Vedat Muti ve Enes Ateş isimli Twitter kullanıcıları hakkında hakaret, iftira, tehdit, kişilik haklarına saldırı ve kişilerin huzurunu bozmak suçlamalarıyla soruşturma başlatılması ve dava açılması talep edildi.

 

“İktidar bu tutumundan vazgeçmeli”

CHP Hukuk Komisyonu yaptığı açıklamada, “Basın yoluyla sistematik biçimde ifade edilen nefret söylemlerindeki artışın en temel sebebi ise hukukun işletilmemesidir. Çünkü hukuken apaçık suç niteliği taşıyan söylemlerde bulunanlarla ilgili yargının büründüğü sessizlik adeta suça teşvik ve suçlulara bir ödüldür. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Hukuku ayaklar altına alarak suçu ve suçluyu dolaylı ya da doğrudan koruma girişiminde bulunan iktidarı bir kez daha bu tutumundan vazgeçmesi için uyarıyoruz. Benzer zihniyetlerin hukuk önünde cezalandırılması için sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyuyla paylaşırız” ifadeleri kullanıldı.

chp yeşil yop

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler