CHP'den yasa teklifi: RTÜK üyeliğini TBMM düşürsün

CHP, RTÜK üyelerinin üyeliklerinin görevlerini yerine getirememe ya da kötüye kullanma gibi gerekçelerle TBMM Genel Kurulu’nca düşürülebilmesini öngören bir kanun teklifi hazırladı.

CHP'den yasa teklifi: RTÜK üyeliğini TBMM düşürsün

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM Genel Kurulu tarafından seçilen Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyelerinin, görevlerini yerine getirememe ya da kötüye kullanma gibi gerekçelerle yine TBMM tarafından düşürülebilmesini öngören bir yasa teklifi hazırladı.

CHP’li Özel, RTÜK üyelerinin görev süreleri boyunca yetki ve sorumluluklarını nasıl kullandığının TBMM Genel Kurulu’nca denetlenmesi gerektiğini ifade etti.

Mahmut Lıcalı'nın Cumhuriyet'te yer alan haberine göre, teklif kabul edilirse bir üye hakkında düşürme önergesi TBMM üye tamsayısının dörtte birinin imzasıyla verilebilecek. Teklifin gerekçesinde, “TBMM’nin üst kurulun üyelerini seçiyor olması nedeniyle, üyeleri hakkında denetleme yetkisine sahip olmasının da doğal olduğu değerlendirilmektedir. Kanundan kaynaklanan görevlerini yerine getirmeyen, sorumluluklarını ihmal eden üst kurul üyeleri hakkında TBMM üyelerince düşürme önergesi verilmesi amaçlanmaktadır” ifadeleri yer aldı.

Teklife ilişkin değerlendirmelerde bulunan Özel, “RTÜK Başkanı ve üyelerinin son dönemde yaptığı bazı açıklamalar, RTÜK tarafından verilen bazı kararlar dikkate alındığında, TBMM üyeleri tarafından seçilen RTÜK üyeleri için de benzer bir mekanizma kurmanın gerekli olduğu açıktır” açıklamasını yaptı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler